Jak wyregulować moment obrotowy w akumulatorowym kluczu udarowym?

Udostępnij:

Zanim znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak wyregulować moment obrotowy na bezprzewodowym kluczu udarowym, musisz zrozumieć, jak działa klucz udarowy i dlaczego nie ma regulacji momentu obrotowego na kluczach udarowych. Omówimy również kilka bardzo fajnych sposobów na ograniczenie wyjściowego momentu obrotowego klucza udarowego.

Jak wyregulować moment obrotowy na kluczu udarowym? Moment obrotowy na kluczu udarowym można regulować za pomocą przystawek. Najczęstszym i najtańszym sposobem jest użycie sztyftów dynamometrycznych, które mogą bardzo dokładnie ustawić końcowy moment obrotowy. Można również użyć dynamicznych ograniczników momentu obrotowego, które są bardzo skomplikowane, ale niezwykle precyzyjne. W przypadku pneumatycznych kluczy udarowych można również użyć regulatorów pneumatycznych, aby do pewnego stopnia dostosować wyjściowy moment obrotowy.

W zależności od przypadku użycia, do regulacji wyjściowego momentu obrotowego można użyć różnych metod, które omówię szczegółowo. Ale teraz zajmijmy się przyczyną braku regulacji momentu obrotowego w kluczach udarowych.

Dlaczego klucz udarowy nie ma ustawienia momentu obrotowego?

Odpowiedź na to pytanie leży w podstawowej filozofii konstrukcyjnej klucza udarowego. Klucz udarowy jest jak młotek (kierunek uderzenia młotka jest obrotowy). Wyjściowy moment obrotowy klucza udarowego to maksymalna siła, z jaką może on uderzyć w nakrętki. Będę to powtarzał: Wyjściowy moment obrotowy nie jest maksymalnym momentem, jaki może zapewnić; jest to moc udaru, jaki daje.

Wyobraź sobie, że uderzasz młotkiem w końcówkę klucza, aby dokręcić nakrętkę. Jeśli będziesz to robił ciągle, pomimo zbyt miękkiego uderzenia, klucz będzie w nieskończoność dokręcał nakrętkę, choć po pewnym czasie zmiana będzie prawie niemożliwa do zmierzenia.

Klucz udarowy automatyzuje ten sam proces, dlatego też końcowy moment obrotowy nie jest celem. Chodzi tylko o to, aby proces uderzania był bardziej zwarty, szybki i precyzyjny. Dlatego w kluczach udarowych nie ma możliwości ustawienia momentu obrotowego.

Czy wyższy lub niższy moment dokręcania stanowi problem?

Wyższe momenty obrot owe dla śrub i nakrętek mogą uszkodzić ich gwint lub złamać samą śrubę. Wysokie momenty obrotowe skutkują również skomplikowaną konserwacją, gdy trzeba je ponownie otworzyć.

Niższe momenty obrotowe mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa, a rzeczywista funkcjonalność sprzętu może zawieść z powodu luźnych nakrętek. Należy zrozumieć dolne i górne limity dotyczące danego zastosowania.

Kolejną istotną rzeczą, którą należy zrozumieć jest różnica pomiędzy zbyt mocno i prawidłowo dokręconymi nakrętkami. Jeśli musisz dokręcić śrubę z siłą 100 ft-lb i dokręcić ją do 150, dodatkowe 50 nie spowoduje żadnych problemów.

Jak kontrolować moment obrotowy na pneumatycznym kluczu udarowym?

Ok, zanim zacznę omawiać kontrolę momentu obrotowego w akumulatorowych kluczach udarowych, porozmawiajmy o tym, jak kontrolować moment obrotowy w pneumatycznych kluczach udarowych, ponieważ masz nieco większą kontrolę nad wyjściowym momentem obrotowym niż w przypadku kluczy elektrycznych.

Moment obrotowy w pneumatycznym kluczu udarowym można kontrolować za pomocą regulatora powietrza. Regulator powietrza może być podłączony do końcowego przewodu ciśnieniowego lub do klucza udarowego. Wystarczy wyregulować regulator powietrza, aby uzyskać wymagany wyjściowy moment obrotowy. Regulator powietrza zmieni jednak tylko intensywność uderzenia, a nie dokręci dokładnie nakrętek do wymaganego momentu obrotowego.

Aby ograniczyć wyjściowy moment obrotowy, należy zastosować te same metody, co w przypadku akumulatorowych kluczy udarowych. Techniki te zostały omówione poniżej.

Metody, których można użyć, aby ograniczyć moment obrotowy

Dobrą wiadomością jest to, że mamy wiele narzędzi i załączników, które możemy wykorzystać do ograniczenia momentu dokręcania śrub i nakrętek. Jeszcze raz powtórzę, że nie kontrolujemy wyjściowego momentu obrotowego klucza udarowego, lecz zarządzamy momentem dokręcania.

Użycie sztyftów dynamometrycznych do ograniczenia momentu obrotowego klucza udarowego

Użycie sztyftów dynamometrycznych do ograniczenia momentu obrotowego klucza udarowego jest najbardziej popularną metodą.

Jak działa drążek dynamometryczny? Sztyft dynamometryczny tłumi uderzenia okrężne (skręcanie) powyżej znamionowej wartości momentu obrotowego ft-lb sztyftu. Sztyft jest używany jako przedłużenie i będzie działał jak zwykłe urządzenie, dopóki nakrętka nie osiągnie znamionowego momentu dokręcania sztyftu. Grubsze sztyfty dynamometryczne są trudne do skręcenia, dlatego są one przeznaczone do większych momentów dokręcania.

Użycie sztyftu dynamometrycznego jest procesem "plug play". Wystarczy podłączyć końcówkę żeńską do klucza udarowego i podłączyć nakrętki na końcówce męskiej.

Sztyfty o niższych wartościach znamionowych mają mniejszą średnicę, stąd wcześniejsze skręcanie i efekt tłumienia.

Identyfikacja sztyftu dynamometrycznego jest bardzo prosta, ponieważ wartość znamionowa jest bezpośrednio na nim zapisana. Im grubsza średnica sztyftu dynamometrycznego, tym wyższa wartość graniczna momentu obrotowego.

Należy również pamiętać, że sztyft dynamometryczny nie będzie działał z wiertarką lub ręczną rakietą, ponieważ tłumi uderzenie tylko na ułamek milimetra.

Należy również zrozumieć, że sztyfty dynamometryczne nie dadzą prawidłowych wyników, jeśli używany jest klucz udarowy o zaniżonej wartości znamionowej. Na przykład, nie będzie to działać, jeśli maksymalny wyjściowy moment obrotowy klucza wynosi 100 ft-in, a ty używasz sztyftu o wartości znamionowej 150 ft-in.

Podobnie, jeśli klucz udarowy jest mocny lub spust jest naciskany z większą prędkością, tłumienie może przekroczyć maksymalne odkształcenie kołowe, które może wytrzymać i albo pęknąć, albo dalej dokręcać nakrętki.

Możesz dostać zestaw kijów dynamometrycznych za 50-100 dolarów. Są one całkiem niedrogie i bardzo popularne.

Używanie ograniczników momentu obrotowego lub adapterów z kluczem udarowym

Dynamiczne ograniczniki momentu obrotowego to bardziej złożone i drogie urządzenia wykorzystujące sprzęgła i skomplikowane mechanizmy do ograniczania końcowego momentu obrotowego. Są one trudne do skalibrowania, ale są precyzyjnymi ogranicznikami momentu obrotowego stosowanymi w zwykłych, udarowych, pneumatycznych i tradycyjnych wkrętarkach ręcznych.

Użycie dynamicznego ogranicznika momentu obrotowego jest proste. Trzeba go podłączyć pomiędzy gniazdem nakrętki a narzędziem. Jednak kalibracja aktywnego ogranicznika momentu obrotowego może wymagać dodatkowego wyposażenia. Można również znaleźć ograniczniki momentu obrotowego o określonej wartości, które są wstępnie skalibrowane.

Te adaptery i ograniczniki mogą kosztować około 50-400 dolarów, w zależności od jakości, którą zamierzasz kupić. Przemysłowe adaptery Grade są dość drogie.

Ręczna regulacja momentu obrotowego w kluczach udarowych

Jeśli nie masz szczęścia i nie masz żadnego ogranicznika lub adaptera, możesz użyć kilku innych metod, aby dostosować moment dokręcania ent.

Metoda 1 - Doświadczenie: Pierwsza metoda jest oparta na doświadczeniu. Jeśli znasz swój klucz udarowy i dużo z nim pracowałeś, możesz bardzo precyzyjnie dokręcić śruby i nakrętki bez użycia ogranicznika. Na szczęście jest to najczęstsza metoda stosowana przez profesjonalistów. Wykorzystując Twój instynkt, oni to wiedzą. Jak wspomniałem wcześniej, kilka ft-lb dodatkowego momentu dokręcania nie stanowi problemu.

Metoda 2 - Użycie ręcznego klucza dynamometrycznego: Ta metoda wiąże się z dodatkowym czasem i wysiłkiem. Jeśli moment dokręcania jest istotne, można użyć ręcznego klucza dynamometrycznego, aby zakończyć pracę. Musisz użyć klucza udarowego przy niskiej prędkości i ledwo dokręcić nakrętki. Po zakończeniu dokręcania wszystkich nakrętek, użyj ręcznego klucza dynamometrycznego, aby obrócić ostatnią nitkę.

Metoda 3 - Wykorzystanie przełącznika prędkości na swoją korzyść: Ta metoda stanowi postęp w stosunku do pierwszej metody. Wszystkie dobre klucze udarowe są wyposażone w przełącznik prędkości. Przełącznik prędkości może pomóc Ci uzyskać kontrolę nad kluczem udarowym i oszacować końcowy moment obrotowy.

Moje ulubione akumulatorowe wiertarko-wkrętarki i klucze udarowe

Sporządziłem listę kluczy udarowych i wkrętarek, które możesz wybrać w zależności od zastosowania. Możesz je sprawdzić tutaj: Best Cordless Impact Drivers and Wrenches (Najlepsze akumulatorowe wiertarko-wkrętarki udarowe i klucze udarowe).

Podsumowanie

Tak więc, podsumowując, klucze udarowe nie posiadają funkcji regulacji momentu obrotowego i będziesz musiał użyć dodatkowych adapterów, aby dostosować moment dokręcania swoich śrub i nakrętek.

Zbyt mocne i zbyt ciasne nakrętki mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy autostradą. To nie tylko naraża Cię na niebezpieczeństwo, ale może być również śmiertelne dla innych osób poruszających się razem z Tobą.

Warte uwagi

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Klucz dynamometryczny jest potrzebny wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokręcenie śruby z odpowiednim momentem obrotowym lub, mówiąc po ludzku, z dokładnie odmierzoną siłą. Każde...