Jak wiercić w betonie?

Udostępnij:

Beton jest wszędzie i od czasu do czasu trzeba go przewiercić lub przykręcić, aby wykonać mocowania. W tym artykule omówimy, jak wiercić w betonie przy użyciu tradycyjnych i zaawansowanych metod.

Więc zanurzmy się na konkretny przewodnik na temat wiercenia w betonie.

Beton jest twardy i wytrzymały, i może stać się twardszy z czasem. Więc to nie jest tak łatwo wiercić w nim. Będziesz potrzebował specjalnych narzędzi i technik, aby dostać pracę.
 

Narzędzia potrzebne do wiercenia w betonie

Pierwsze pytanie, które może przyjść do głowy może być, "Czy potrzebuję specjalnego narzędzia lub wiertła, aby zrobić dziurę w betonie"?

Odpowiedź brzmi: tak, i nie. Będziesz potrzebował specjalnego wiertła, a to jest koniecznością. Jednak narzędziem wiertniczym może być Młotek wiertarka lub zwykły jeden.Młotowiertarka sprawi,że proces ten będzie dość łatwy i skuteczny.

W sumie, aby wiercić w betonie, będziesz potrzebował następujących narzędzi. Pierwsze trzy są niezbędne.

 

 • Wiertła do muru. Te wiertła mają końcówki i krawędzie z węglika wolframu i są wystarczająco mocne, aby wiercić w betonie, cegle i kamieniu. Jednakże, trzeba będzie specjalne wiertła, jeśli spodziewasz się wiercić przez pręty zbrojeniowe. Omówimy to dalej w blogu.
 • Młotowiertarka. Wiertła młotkowe są zalecane do wiercenia w betonie. Więcej o nich w następnym nagłówku. Można użyć potężnego zwykłego wiertła, jak również, ale to będzie trochę bardziej czasochłonne.
 • Masonry Screws: Są to specjalne śruby, których możesz użyć do wykonania załączników, które zamierzasz wykonać.
 • Kotwy plastikowe lub tulei. Są one bardzo pomocne w podejmowaniu ścisły i bezpieczny chwyt z betonu. Plastikowe kotwy są bardzo powszechne i powinny być używane z litego betonu i dla lżejszych zadań. Kotwy rękaw działa świetnie w porowatych ścianach betonowych i może obsługiwać duże ciężary.
 • Canned Air. Zawsze zaleca się wyczyszczenie otworu po wierceniu, aby uzyskać mocniejszy uchwyt. Można również użyć czegoś innego, jak mokry kawałek tkaniny i włożyć go przez śrubokręt. Po prostu zrób to, co wydaje się odpowiednie do czyszczenia otworu od wewnątrz.
 • Osobiste wyposażenie ochronne. Zawsze powinieneś mieć sprzęt ochronny, taki jak kask, gogle, maski przeciwpyłowe, zatyczki do uszu i rękawice ochronne.
 • Ołówek lub marker. Ołówek lub marker będzie potrzebny do zaznaczenia miejsca, w którym zamierzasz wiercić.
 • Zbieracze pyłu. Możesz także zaopatrzyć się w narzędzie do zbierania kurzu i gruzu, które pomoże Ci uporządkować i oczyścić miejsce pracy. Bardzo pomocne, jeśli planujesz wykonać wiele otworów.
 • Prowadnica głębokości. Większość wiertarek jest wyposażona we wskaźnik głębokości wiercenia, aby wykonać otwory o idealnej głębokości. Wskazówka: Możesz użyć zwykłej taśmy klejącej, aby zaznaczyć głębokość.

Młotowiertarka a zwykła wiertarka

Młotowiertarki posiadają dodatkową cechę, w której wiertło porusza się z bardzo dużą częstotliwością i uderza w wiercony materiał. To sprawia, że proces wiercenia jest bardzo wydajny i pomaga wiercić w twardych materiałach, takich jak beton, płytki, marmur, cegły, itp. Funkcja ta może zostać wyłączona za pomocą przełącznika, a młotowiertarka pracuje jak zwykła wiertarka bez ruchu obrotowego.

Zwykłe wiertarki nie posiadają tylko tej funkcji. To wszystko.
 

Rodzaj wierteł potrzebnych do wiercenia w betonie

Wiercenie w betonie wymaga specjalnych wierteł, które mogą wytrzymać wysokie temperatury na krawędziach tnących wiertła z powodu wysokiego tarcia betonu.

Jeśli wiercisz w betonie, musisz złapać odpowiedni typ wierteł, ponieważ niezgodny jeden będzie łatwo złamać. Do betonu, typ bitów używanych jest znany jako wiertła murarskie. Te bity pochodzą z końcówką z węglika wolframu i są wystarczająco silne, aby wiercić w cegły i kamienia, jak również.

Ostrzejsze wiertła są zawsze zalecane dla wszystkich rodzajów prac wiertniczych. Poniżej znajduje się kilka zestawów wierteł, które powinieneś mieć w swojej skrzynce narzędziowej, które mogą zaspokoić szeroką gamę rozmiarów otworów.


 

 • DEWALT Titanium Drill Bit Set, Pilot Point, 21-Piece (DW1361)
 • Zestaw wierteł do muru DEWALT, udarowe, 7-częściowy (DW5207)
 • 9-częściowy zestaw wierteł tytanowych Bosch do wiercenia z udarem, TI9IM

Jak rozpoznać wiertła do muru i ich typy?

Identyfikowanie wiertła murarskie, które są specjalnie używane do wiercenia w betonie jest stosunkowo łatwe. Pierwszą rzeczą jest, aby spojrzeć na końcówkę wiertła. Końcówka wiertła do muru jest delikatnie slopy. Mają trochę wyciek na końcu, co zmniejsza tarcie dla reszty wiertła i pomaga uniknąć utknięcia.

Czasami, końcówka wiertła murarskie ma inny kolor z powodu powłoki węglika. Istnieje kilka rodzajów wiertła murarskie dostępne na rynku i są jak poniżej.

 • SDS-plus® - Są to najczęściej używane wiertła do betonu i są najszerzej dostępne. Są odporne na wysokie temperatury i dłużej wytrzymują wiercenie w bardziej sztywnym materiale. Mogą one obejmować wysokie uderzenie jak funkcja młotkowania, która jest powszechnie spotykana w standardowych wiertłach.
 • Wiertłaudarowe - wiertła te mają precyzyjną, hartowaną końcówkę do wiercenia z dużą prędkością. Mogą one również wiercić w prętach zbrojeniowych (metalowych lub stalowych prętach używanych w betonie lub sufitach). Wykonawcy używają tych wierteł do najbardziej wymagających prac.
 • Double Flute - Te wiertła mogą szybko usunąć gruz, dzięki czemu proces wiercenia jest bardzo skuteczny i szybki. Są one zazwyczaj 2x szybsze niż standardowe wiertła do muru.
 • Beton Wiertło Piła - Te wiertła są jak piła tarczowa używane do wiercenia większych otworów w betonie do tworzenia przejść dla kanałów, rur, itp.

Powyżej przedstawiono kilka najczęstszych wierteł dostępnych na rynku, można też znaleźć kilka specjalistycznych wierteł przeznaczonych do wiercenia w betonie. Nie zamierzam omawiać ich wszystkich. Tutaj jest kompleksowy artykuł na temat typów wierteł do rozważenia.

Procedura wiercenia w betonie

Ok, więc teraz przejdźmy do rzeczywistego procesu wiercenia, jak mamy pokryte, które narzędzia i sprzęt są wymagane do wiercenia. Wiercenie będzie składać się z trzech etapów, pierwszy będzie prep, drugi będzie wiercenie, a trzeci będzie po wierceniu kroki.

Faza 1: Przygotowanie do wiercenia

Krok 1 - Zrozumienie powierzchni wiercenia:

Pierwszą rzeczą jest zrozumienie, jaki rodzaj materiału będziesz wiercić. Wiercenie starego fundamentu jest zupełnie inne niż wiercenie nowej betonowej ściany. Podobnie, wiercenie w betonowym suficie będzie wymagało innego podejścia niż wiercenie w betonowej podłodze.

Musisz zrozumieć materiał, który zamierzasz wiercić, a to pomoże Ci dokonać właściwego wyboru w wiertłach i narzędziu wiertniczym.

Pomoże

to również uniknąć błędnych obliczeń skutkujących wypadkiem.

Krok 2 - Określenie głębokości i średnicy otworu. Przed rozpoczęciem wiercenia i wkręcania śrub zaleca się upewnienie się, jakiego typu śrub użyjesz i jaka jest wymagana głębokość otworu. Zazwyczaj zaleca się, aby otwór był nieco głębszy (1/4 cala) niż śruby, które planujesz użyć. To pomoże zgromadzić gruz, a śruba będzie trzymać prawidłowo.

Omówię, jaki typ wierteł i kombinacji śrub należy użyć na końcu w tym samym poście na blogu.
 

Krok 3 - Oznacz miejsce wiercenia. Teraz musisz dokładnie określić miejsce lub miejsca, w których chcesz wiercić. Pamiętaj, że cofnięcie procesu wiercenia jest prawie niemożliwe, więc musisz mieć pewność co do miejsca wiercenia. Zaznacz to miejsce ołówkiem lub markerem, aby nie popełnić żadnych błędów.

Upewnij się również, że miejsce, w którym planujesz wiercić nie jest porowate, uderzając w nie drewnianym młotkiem lub grzbietem śrubokręta i analizując dźwięk.
 

Faza 2: Rozpocznij wiercenie

Krok 4 - Ustaw się w odpowiedniej pozycji. Nie ma jednej definicji "właściwej pozycji". Zależy to całkowicie od twojej sytuacji: Gdzie stoisz? Gdzie zamierzasz wiercić otwór?

Ogólnie rzecz biorąc, upewnij się, że stoisz stabilnie, ramiona masz szeroko rozstawione, wiertło jest prostopadłe do powierzchni i trzymasz je obiema rękami. Oceń sytuację i sprawdź, czy nie ma zagrożenia bezpieczeństwa.
 

Krok 5 - Wywierć otwór pilotażowy.

Zawsze zalecane jest rozpoczęcie od otworu pilotażowego. Zacznij od pół cala otworu pilotażowego i wiercić go na wolnych obrotach. Pomoże to osiągnąć czysty otwór i nie będzie chip out powierzchni betonowej powłoki, która jest zwykle miękka i może pęknąć.

Krok 6 - Regulacja głębokościomierza wiertarki. Po zakończeniu z otworu pilotażowego, Wyreguluj miernik głębokości do pożądanej głębokości otworu, i rozpocząć wiercenie. Nie należy wiercić z dużą prędkością i zachować poruszając wiertło do i z powrotem tak, że wszystkie z gruzu może wyjść łatwo.

Należy również zastosować niewielki nacisk, aby wiercenie było skuteczne. Unikaj zbyt dużego nacisku, w przeciwnym razie może to spowodować złamanie wiertła. Ponadto nie zapomnij przestawić przełącznika wyboru na pozycję wiercenia z udarem. Jeśli Twoja wiertarka nie posiada funkcji wiercenia z udarem, spróbuj ją odtworzyć, poruszając wiertłem w tę i z powrotem.

Po osiągnięciu żądanej głębokości, przez chwilę utrzymuj wiertło w stałym położeniu i kontynuuj pracę. Pomoże to również w usunięciu zanieczyszczeń z otworu


 

.

Faza 3: Procedury po wierceniu

Krok 7 - Wyczyść otwór.

Po zakończeniu wiercenia, nadszedł czas na oczyszczenie otworu. Możesz oczyścić go za pomocą sprężonego powietrza lub wdmuchując je ustami. Możesz również użyć mokrego kawałka tkaniny złożonego wokół śrubokręta. Czyszczenie otworu jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.

Krok 8 - Montaż kotew plastikowych lub tulejowych.

Teraz nadszedł czas, aby włożyć plastikowe lub tulejowe kotwy, aby śruby miały mocny uchwyt. Jeśli planujesz powiesić lekki przedmiot, kotwy nie są obowiązkowe.

Krok 9 - Wkręcanie.

Teraz nadszedł czas na montaż wkrętów. Do wkręcania wkrętów można użyć funkcji drivera w wiertarce akumulatorowej. Upewnij się, że śruba pasuje całkowicie i nie jest luźna. Jeśli śruba jest zbyt luźna, spróbuj użyć innego typu lub rozmiaru tulei kotwiącej. Jeśli śruba nie wchodzi prawidłowo, a następnie wiercić ponownie i trochę głębiej tym razem.

Jak wiercić w betonie

>>Wiercenie w betonowym suficie jest prawie takie samo jak wiercenie w betonowej ścianie, z wyjątkiem robienia tego nad głową, co czyni go wyzwaniem.

Podczas wiercenia w betonowym suficie, pierwszą rzeczą jest dbanie o wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa. Obejmuje to pokrycie głowy kaskiem, stojąc na odpowiednim stołku lub rusztowaniu, zapewniając, że proces ten jest całkowicie bezpieczny. Jeśli nie jesteś pewien, polecam skorzystanie z usług firm zewnętrznych. Oni mogą to zrobić bardziej profesjonalnie.
 

Wykonaj następujące czynności, aby wpuścić wodę do betonowego stropu.

 1. Zdobądź wiertła murarskie i wiertarkę udarową. Jeśli trzeba wiercić wystarczająco głęboko, może trzeba wiercić przez pręty zbrojeniowe. W takim przypadku będziesz potrzebował wiertła z węglików spiekanych SDS-Plus do cięcia prętów zbrojeniowych.
 2. Zaznaczyć miejsca, które trzeba wiercić ołówkiem lub markerem.
 3. Stań mocno i prosto, na wysokości tak, że jesteś blisko sufitu.
 4. Wywiercić otwór pilotażowy pierwszy. Zacznij wiercić powoli.
 5. Po zakończeniu z otworu pilotażowego, ustawić głębokość miernika i rozpocząć wiercenie głównego otworu. Trzymaj wiertło prostopadle do powierzchni wier cenia i naciśnij lekko w kierunku wiercenia. Należy pamiętać o włączeniu funkcji młotka w wiertarce.
 6. Po osiągnięciu żądanej głębokości, przytrzymaj wiertarkę przez chwilę, aby wszystkie zanieczyszczenia mogły łatwo wyjść.
 7. Zainstaluj plastikowe kotwy i wkręć je.

Jak wiercić w fundamencie betonowym

Wiercenie w betonowym fundamencie nie różni się od wiercenia w betonowej ścianie, z wyjątkiem tego, że betonowe fundamenty są bardzo twarde i mają mnóstwo prętów zbrojeniowych.

Do wiercenia w betonowych fundamentach, upewnij się, że masz potężną młotowiertarkę i wiertło SDS-Plus Carbide Rebar Cutter. Proces jest taki sam, zaczynając od oznaczenia miejsca, gdzie zamierzasz wiercić, wyregulować miernik głębokości, zacząć powoli, zachować poruszając wiertło do i z powrotem tak, że wszystkie zanieczyszczenia mogą wyjść łatwo i po osiągnięciu pożądanej głębokości, zachować wiertło działa na chwilę.

Jak wiercić w betonowej podłodze

Wiercenie w betonowej podłodze jest moim ulubionym. Jest to stosunkowo łatwe, ponieważ waga wiertła pomaga optymalnie wcisnąć wiertło. Jednak czasami betonowe podłogi mogą być bardzo wymagające, ponieważ mogą okazać się bardzo twarde. Dzieje się tak z powodu warstwy startowej wykonanej z mieszanki betonowej, która daje świetne wykończenie, a więc jest twardsza.

Największą zaletą wiercenia betonowych podłóg jest to, że jest łatwo dostępne. To sprawia, że praca jest dość łatwa. Zacznij od ustawienia młotowiertarki i zainstalowania wierteł do muru. Po wyregulowaniu głębokościomierza, rozpocząć wiercenie z małą prędkością. Można dostosować prędkość zgodnie z wymaganiami, jednak wyższe prędkości nie są zalecane do wiercenia betonu, ponieważ mogą one ogrzewać wiertła, co prowadzi do złamania wiertła. Można również dodać trochę wody, aby proces gładsze i wolne od pyłu. Zainstaluj śruby murarskie zgodnie z wymaganiami.

Jak wiercić w betonie lub bloczkach żużlowych

Beton lub Cinder bloki są szeroko stosowane jako materiał budowlany dla domów i budynków. Są to wstępnie wykonane bloki i połączone razem z cementu mieszanki piasku. Bloki są stosunkowo bardzo twarde, a następnie między nimi mieszanka cementowo-piaskowa. Crawling do betonu lub Cinderblock jest stosunkowo podobny do wiercenia w betonowej ścianie.

Zaznacz pozycję, w której zamierzasz wiercić; upewnij się, że masz więcej sportu na blokach dla lepszej przyczepności. Włącz funkcję udarową wiertarki, włóż wiertło do muru i wyreguluj głębokościomierz. Zacznij grillowanie powoli i zwiększyć prędkość, gdy osiągniesz trochę głębokości. Po osiągnięciu żądanej głębokości przez chwilę nie przerywaj pracy wiertarki, aby wszystkie zanieczyszczenia mogły się wydostać. Zainstaluj tuleje kotwiące i przykręć je zgodnie z wymaganiami.
 

Jak przewiercić się przez pręt zbrojeniowy w betonie

Siatka prętów stalowych używanych w konstrukcji betonu jest znany jako pręt zbrojeniowy. Pręty zbrojeniowe są podstawową częścią konstrukcji betonowych i są szeroko stosowane w sufitach, schodach, fundamentach, podłogach itp. Podczas wiercenia głęboko w betonie, może być konieczne przewiercenie się przez pręty zbrojeniowe, a w takim przypadku potrzebne jest specjalistyczne obrotowe wiertło udarowe lub wiercenie rdzeniowe.

Tak więc, wiercenie przez pr ęty zbrojeniowe jest takie samo jak wiercenie przez beton, z wyjątkiem użycia specjalistycznej wiertarki z udarem obrotowym i wiertła udarowego . Zalecamy stosowanie wierteł Hilti TE-CX

, ponieważ są one powszechnie znane i cieszą się dużym zaufaniem. Gdy masz już odpowiednie narzędzie, zaznacz miejsce, w którym chcesz wiercić, zacznij powoli i mocno trzymaj wiertło obiema rękami. Zawsze używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego, aby chronić swoje uszy, oczy, głowę i płuca.

Jak wiercić w betonie zwykłą wiertarką

Jeśli planujesz wiercić w betonie, ale nie masz młotowiertarki, nadal możesz wiercić zwykłym wiertłem. Proces będzie nieco trudniejszy i potrwa dłużej, ale nadal można wiercić w betonie za pomocą zwykłej wiertarki.

Proces jest taki sam jak wiercenie z wiertarką udarową, z wyjątkiem bycia cierpliwym, ponieważ zajmie to więcej czasu i wysiłku. Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest replikować funkcję młotkowania z rękami. Wciskaj i wyciągaj wiertło, tak jak młotowiertarka robi to sama. Zacznij wiercić mniejszymi wiertłami do muru, a następnie przejdź do większego. Użyj wody, aby utrzymać wiertła zimne i skuteczne.

Napisałem kompleksowy przewodnik na temat wiercenia w betonie bez wiertarki udarowej; można go sprawdzić tutaj.


 

Jak wiercić bez wiertarki

I na koniec, porozmawiajmy o tym, jak wiercić, jeśli jesteś z wszystkich szczęścia i trzeba wiercić przez beton. Cóż, nie będzie wiercić przez beton dla zabawy, większość czasu, to będzie dla niektórych załączników. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to uniknąć wiercenia i używać betonowych gwoździ murarskich wykonane z utwardzonej stali i może przejść przez beton. Użyj młotka ramki do ich instalacji.

Mimo to, jeśli musisz wiercić w betonie bez wiertła i nie masz innej możliwości, możesz użyć wiertła gwiazdowego i zwykłego młotka. Proces wiercenia w betonie za pomocą wiertła gwiazdkowego jest prosty i sprawdzony w praktyce. Umieść wiertło gwiazdkowe na miejscu, w którym planujesz wywiercić dziurę i uderzyć saniami młotka, lekko obrócić i powtórzyć. Będzie to trochę powolne, ale w końcu cię tam zaprowadzi.

FAQs

 1. Jakiej wielkości otwór należy wywiercić?

  Zanim przystąpisz do wiercenia, upewnij się, że wiercisz otwór o odpowiedniej szerokości. Sprawdź tę tabelę, aby uzyskać ogólne wskazówki, jakie wiertło i jaką średnicę wybrać dla konkretnego typu śruby. Ponadto, spójrz na ten przewodnik na temat rodzaju śrub i ich zastosowania.

 2. Jak wywiercić 8-calowy otwór w betonie?

  Wiercenie 8-calowego otworu w betonie nie jest powszechne i znalezienie zwykłego wiertła jest prawie niemożliwe. Najlepsze szczęście jest, aby przejść do wiercenia rdzeniowego i do tego, trzeba będzie zatrudnić wykonawcę.

  Jeśli planujesz zrobić to sam, najlepszym sposobem jest narysowanie 8-calowego koła na ścianie i użyć długiego wiertła 5/16″, aby wykonać serię otworów. Następnie użyj małych sań, aby wybić otwór.

 3. Jak wywiercić 4-calowy otwór w betonie?

  Do wiercenia większych otworów, takich jak 4-calowy, trzeba będzie okrągły wiertła piły betonu. Jest to profesjonalny bit klasy i będzie wymagać potężnej wiertarki młot udarowej obrotowej łatwo przejść przez beton. Standardowa wiertarka młotkowa zajmie zbyt długo, aby przewiercić się przez.

 4. Jak wywiercić 3-calowy otwór w betonie?

  Do wiercenia większych otworów, takich jak 3-calowy, trzeba będzie okrągły beton wiertła piły. Jest to profesjonalny bit klasy i będzie wymagać potężnego młotowiertarki obrotowej, aby łatwo przejść przez beton. Standardowa wiertarka młotkowa zajmie zbyt długo, aby przewiercić się przez.

 5. Jak wywiercić 2-calowy otwór w betonie?

  Do wiercenia większych otworów, takich jak 2-calowy, trzeba będzie okrągłe wiertło piły betonu. Jest to profesjonalny bit klasy i będzie wymagać potężnego młotowiertarki obrotowej, aby łatwo przejść przez beton. Standardowa wiertarka młotkowa zajmie zbyt długo, aby przewiercić się przez.

 6. Jak wywiercić 1-calowy otwór w betonie?

  Znalezienie wiertła, które może wiercić 1-calowy otwór jest łatwe. Możesz dostać ten jeden, jak również z Amazon. Wiercenie 1-calowy otwór w betonie będzie wymagać potężnego wiertła młot. Zebraliśmy listę profesjonalnych-grade bezprzewodowych wiertarek.

 7. Czy to bezpieczne, aby wiercić w fundamencie betonowym?

  Tak, wiercenie w betonowych fundamentach jest bezpieczne. Jednak do przewiercenia się przez betonowe fundamenty mogą być potrzebne specjalistyczne narzędzia. Czeka Cię również wiercenie przez pręty zbrojeniowe, dlatego zaopatrz się w specjalistyczne wiertarki udarowe i wiertła udarowe.

  Polecamy wiertła Hilti TE-CX, które cieszą się dużą popularnością i zaufaniem. Gdy masz już odpowiednie narzędzie, zaznacz miejsce, w którym chcesz wiercić, zacznij powoli i mocno trzymaj wiertło obiema rękami. Zawsze używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego, aby chronić swoje uszy, oczy, głowę i płuca.

 8. Jakiej wiertarki potrzebuję do wiercenia w betonie?

  Do wiercenia w betonie potrzebna jest młotowiertarka. Można również wiercić zwykłą wiertarką, ale zajmie to dużo czasu.

 9. Czy do wiercenia w betonie można używać zwykłej wiertarki?

  Tak, można użyć zwykłego wiertła do wiercenia w betonie, ale będzie to wymagało dużo wysiłku i czasu. Twoje szczęście jest użycie ostrego wiertła, użyj trochę wody, aby wiertło chłodno, rozpocząć wiercenie z mniejszymi wiertłami rozmiar, i przejść do większego.

 10. Jaki jest najprostszy sposób, aby wiercić w betonie?

  Najprostszym sposobem na wiercenie w betonie jest użycie wiertarki udarowej z wiertłami do muru. Młotowiertarka będzie nadal uderzać w beton z bardzo minut, ale potężne skoki przemieszczenia. Dzięki temu wiercenie jest bardzo łatwe i wygodne.

 11. Czy wiertarka akumulatorowa przejdzie przez beton?

  Akumulatorowe wiertarki teraz dni są bardzo potężne i mogą łatwo przejść przez beton.

Więcej na: http://elektronarzedziaopinie.pl