Jak wiercić w drewnie pod kątem?

Udostępnij:

Młotkowanie nie jest rozwiązaniem dla wszystkich prac związanych z drewnem. Wiercenie jest wygodniejsze i ma większą funkcjonalność i estetykę podczas pracy w kątach drewna. Wiercenie zapewni Ci pogłębianie, podczas gdy młotkowanie spowoduje wgniecenie drewna, jeśli będziesz próbował zagłębić łeb śruby.

Wiercenie w drewnie pod kątem, mimo wszystko, nie jest takie łatwe w niedoświadczonych rękach. Dlatego też, podczas wiercenia pod kątem, albo stwórz swój własny drewniany szablon lub użyć prostego kątowej drewna przewodnika, otwór kieszeni, lub wiertła przewodnik jig do pracy. Kwadratowa prędkość może być również używany do nieformalnej pracy do prowadzenia wiertła pod kątem. Tworzenie własnych kątowych otworów kieszeniowych może uczynić pracę całkiem łatwą.

Wykonanie abstrakcyjnego mebla lub ramy do płótna wymaga wiercenia pod kątem. Nie jest to łatwe zadanie dla początkującego i może skończyć się zniszczeniem projektu. Eksperymentowałem z kilkoma rzeczami i będę omawiał jak uzyskać najlepsze możliwe rezultaty.

Metody wiercenia w drewnie pod kątem

Metody wiercenia drewna pod kątem mogą być szeroko klasyfikowane w dwóch grupach 1) Ręczne 2) Wspomagane. Jeśli nie jesteś profesjonalnym pracownikiem i musisz wiercić raz na jakiś czas, nie musisz kupować urządzenia wspomagającego. Ale jeśli musisz wiercić regularnie, wtedy preferowane jest noszenie ze sobą wspomaganego gadżetu.

Metody ręczne do wiercenia w drewnie pod kątem

Metody ręczne nie są zbyt precyzyjne do wiercenia drewna pod kątem, ale nadal są one warte wspomnienia, ponieważ mogą zaoszczędzić pieniądze i czas, kupując instrumenty. Chociaż nie wymagają one wielu instrumentów i narzędzi, to nadal potrzebuje kilku z nich.

Możemy ręcznie wiercić otwory pod kątem za pomocą trzech metod, które są wymienione osobno.

1. Square Speed Method

Metoda ta wymaga użycia trójkątnej skali, która ma oznaczenia kąta. Jest to proste i skuteczne, gdy przeprowadzane cierpliwie. Do pracy potrzebne są następujące elementy:

 1. Square Speed
 2. Wiertło
 3. wiertarka akumulatorowa lub przewodowa.

Metoda jest prosta

 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nalegam na wcześniejsze przećwiczenie na kawałku drewna.
 • Zamontuj na wiertarce wiertło o odpowiednim rozmiarze. Średnica powinna być zawsze mniejsza niż średnica wkrętu.
 • Umieść krawędź kwadratu prędkości na punkcie, który jest wiercony. Przeciwprostokątna powinna być skierowana w stronę wiertła.
 • Wybrać żądany kąt ustawiając wiertło w tym kierunku i bez wahania wiercić prosto w drewnie.

2. Metoda prowadnicy do drewna.

Jest to metoda podobna do metody prędkości kwadratowej, ale ma przewagę dzięki lepszej stabilności. Ta metoda wymaga:

 1. kątomierza (narzędzie do geometrii w kształcie litery D)
 2. Wiertło
 3. Ołówek
 4. Piła do drewna (1 cal grubości)
 5. I wiertło
 6. Woodblock
 • Weź prostokątny kawałek drewna i umieść kątomierz na jego dolnej stronie.
 • Zaznacz ołówkiem pożądany kąt na kawałku drewna.
 • Przytnij drewno na znak za pomocą piły.
 • Umieść i zabezpiecz prowadnicę na górze drewna, które jest wiercone.
 • Teraz używając prowadnicy pod kątem, wiercimy w drewnie. 3.

3. Metoda otworów pilotażowych.

Metoda ta, choć niezbyt precyzyjna, wymaga najmniejszego zestawu narzędzi. Przed przystąpieniem do niej nalegam na dokładne przećwiczenie.

Potrzebne będą dwa wiertła (jedno o małej, a drugie o większej średnicy), kątomierz, ołówek i wiertarka akumulatorowa. Procedura jest opisana poniżej krok po kroku.

 • Zacznij od wyboru dwóch odpowiednich wierteł (jedno o pożądanej średnicy otworu, a drugie o średnicy połowy otworu).
 • Z pomocą kwadratowej prędkości i ołówka, zaznacz dwa punkty (90 stopni i pożądany kąt).
 • Zamontować na wiertarce bit o średnicy równej połowie średnicy żądanego otworu.
 • Wywiercić otwór pilotażowy pod kątem 90 stopni, utrzymując głębokość płytką do 1/8 wielkości wiertła.
 • Teraz przenieść wiertło do żądanego kąta.
 • Zamontuj większe wiertło na wiertarce i przenieś się w głąb.

Wskazówki: Utrzymuj niską prędkość wiertła, zawsze używaj ostrych wierteł, a w razie potrzeby używaj przedłużaczy wiertła.

Wspomagane metody wiercenia w drewnie pod kątem

Jeśli jesteś głęboko zaangażowany w prace w drewnie, to te metody są dla Ciebie, chociaż każdy majsterkowicz może skorzystać z oferowanej przez nie precyzji.

1. Pocket Hole Jig

Pocket hole jig jest w różnych rozmiarach i z różnymi funkcjami. Polecam serię Kreg 320 do użytku osobistego, ponieważ jest łatwy w użyciu i bardzo przystępny cenowo. To ma antypoślizgową bazę i pochodzi z zaciskiem, który pomaga mu zabezpieczyć swoją pozycję.

Zawsze wybierać pocket hole jig w oparciu o grubości drewna. Potrzebujesz tylko Kreg 320 pocket hole jig i bezprzewodowej wiertarki do operacji. Kierunek jest prosty:

 • Zmierzyć grubość drewna za pomocą przymiaru do drewna (jest on dołączony do opakowania)
 • Używając tego samego przymiaru (służy on również jako duży klucz do regulacji głębokości), ustaw żądaną długość wiertła (również dołączonego do zestawu).
 • Zamontować wiertło na wiertarce.
 • Przymocować szablon do drewna.
 • Włożyć wiertło do przyrządu i rozpocząć wiercenie. 2.

2. Wykonanie własnej drewnianej przyrządu.

Jeśli nie jesteś zainteresowany w zakupie kieszeni jig, nie martw się, mamy inną przyzwoitą opcję dla Ciebie. Poprowadzimy Cię na tworzenie bardzo własne drewniane jig, który będzie wykonywać pracę ładnie. Do tego projektu potrzebujesz:

 1. Piła promieniowa
 2. Kawałek drewna
 3. Akumulatorowa lub przewodowa wiertarka
 4. Zacisk

Ta metoda jest dość skuteczna do wiercenia w drewnie pod kątem. Mimo to ma jedną poważną wadę, jaką jest niedokładne powtarzanie wyników z powodu trwałego uszkodzenia podczas wkładania wiertła. Kroki do wykonania własnego przyrządu są następujące:

 • Wybierz pożądany kąt wiercenia na pile promieniowej.
 • Za pomocą piły promieniowej, wyciąć kawałek drewna.
 • Teraz należy wywiercić otwór wewnątrz powierzchni kątowej za pomocą wiertarki akumulatorowej (otwór powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić różne rozmiary bitów). To jest twój przyrząd.
 • Umieść kątownik na stole roboczym nad drewnem, które wymaga otworu pod kątem i zaciśnij go.

3. Używanie prowadnicy do wiercenia

Jest to doskonała alternatywa dla narzędzia Kreg pocket hole. To narzędzie ma kilka doskonałych pros, które są:

 1. Jest to wstępnie zmontowane narzędzie, więc nie musisz się martwić o ciężką pracę związaną z jego montażem.
 2. To narzędzie ma oznaczenia kąta. Wybór żądanego kąta wiercenia jest bardzo wygodne (5 stopni przyrostu do 45 stopni).
 3. Posiada podkładkę ogranicznika głębokości w nim. Daje to doskonałą kontrolę nad głębokością.
 4. Ze względu na swój rozmiar, może wiercić trudno dostępne miejsca, na których prasa wiertnicza nie może pracować.
 5. Posiada śruby, aby dokręcić go do podstawy drewna. To nie będzie chybotać wokół.

Jest łatwy w użyciu. Umieść go nad drewnem, które wymaga wiercenia pod kątem. Przykręć go do podstawy drewna, jeśli to konieczne. Wybierz żądany kąt i zamontuj wiertło na wiertarce. Rozpocznij pracę.

4. Wolfcraft 4525404 Prowadnica do wiercenia pod wieloma kątami

Jeśli szukasz wszechstronnego narzędzia, które można dopasować do szerokiej gamy przedmiotów obrabianych do 3 cali, to jest to dla Ciebie. To narzędzie może również pomieścić wiertła od 1/4 i 3/8 cala. Można również wybrać żądany kąt od 0 do 45 stopni.

To narzędzie ma również sprężyny do odrzutu, które mogą pomóc w powtarzających się wiercenia. Wykonaj poniższe kroki, aby wiercić w drewnie pod kątem przy użyciu prowadnicy wiertła Wolfcraft:

 • Zmontuj prowadnicę wiertła
 • Wybierz odpowiedni rozmiar i typ wiertła. Za pomocą klucza zamocuj je do głowicy wiertarki Wolfcraft lub możesz zamocować głowicę wiertarki bezpośrednio w prowadnicy.
 • Wybrać żądany kąt i zamocować podstawę prowadnicy na obrabianym przedmiocie.
 • Wywiercić żądany otwór.

Czy prasa wiertarska może wiercić pod kątem?

Tak! Prasa wiertarska może wiercić pod kątem, ale ma wiele ograniczeń, które obejmują jej słabą przenośność i wysoki koszt urządzenia, ograniczoną możliwość dostosowania do wielkości drewna i małą wszechstronność.

Jak wiercić pod kątem 90 stopni?

Do wiercenia pod kątem 90 stopni, weź idealnie prostokątny kawałek drewna, który ma ładną płaską powierzchnię 90 stopni i wyciąć rowek na jednej z jego stron z pomocą piły. Zaznacz powierzchnię, która wymaga wiercenia pod kątem 90 stopni, i używając kwadratowego kawałka drewna, wyrównaj wiertło z granicami rowka. Wierć prosto w drewnie, a za każdym razem uzyskasz idealny kąt.

Jakie jest najsłabsze połączenie w drewnie?

Spoina czołowa jest najsłabszą spoiną w stolarce, ponieważ zazwyczaj nie jest wzmocniona gwoździem, śrubą, ani nawet klejem. To naraża złącze doczołowe na oderwanie i pęknięcie dość łatwo.

Warte uwagi

Jak stworzyć nowe letnie wspomnienia na podwórku

Tworzenie letnich wspomnień w strefie rozrywki na świeżym powietrzu Słońce, grill, podwórkowy krykiet, lody rozpływające się w dłoniach, ogród pełen dzikich kwiatów i czas...