Jak konserwować wiertarkę akumulatorową?

Udostępnij:

Cóż, dokonałeś zakupu, a teraz chcesz uniknąć wszystkich tych błędów, które mogą zniszczyć Twoją drogą wiertarkę akumulatorową. Hmmm, no tak. Pomogę Ci odpowiedzieć na to pytanie: Jak konserwować wiertarkę akumulatorową w najlepszy możliwy sposób, tak aby służyła przez długie lata.

Jeśli podsumuję, utrzymuj baterie naładowane, nie manipuluj uchwytem, unikaj upuszczenia wiertarki, używaj wysokiej jakości i ostrych wierteł, unikaj trzymania narzędzia pod kątem, chyba że jest to konieczne, utrzymuj je nasmarowane, przechowuj je prawidłowo, zdmuchnij cały pył po każdej pracy, unikaj testowania go do jego górnych limitów, wybierz odpowiedni tryb i nigdy nie nadużywaj swojej bezprzewodowej wiertarki.

Teraz zanurzę się w szczegóły tego, co powiedziałem (jednym tchem, LOL) powyżej.

Zacznijmy od baterii, które są jak materiały eksploatacyjne i w końcu umierają i wymagają wymiany. Omówimy, jak przedłużyć jej żywotność, aby uzyskać jak najwięcej z niej.

Jak wydłużyć żywotność baterii w Twojej akumulatorowej wiertarko-wkrętarce?

Baterie są materiałami eksploatacyjnymi. Dla niektórych będą one działać dłużej niż sama wiertarka (głównie, jeśli są źle używane), a dla wielu w końcu będą wymagać wymiany. Dobra bateria litowo-jonowa, która jest prawidłowo ładowana i rozładowywana za pomocą zrównoważonej ładowarki, wytrzyma około 1000-1500 cykli.

W większości przypadków system zarządzania baterią w Twojej wysokiej klasy wiertarko-wkrętarce akumulatorowej zadba o szybkość rozładowania, a ładowarka zadba o szybkość ładowania. Nie musisz się o to martwić.

Należy również pamiętać, że większość producentów oferuje inne gwarancje na akumulator niż na samo narzędzie. Na przykład Milwaukee oferuje 2-letnią gwarancję na baterie i 5-letnią na samo narzędzie.

Aby maksymalnie wydłużyć czas pracy akumulatora akumulatorowej wiertarki, należy wykonać następujące czynności:

 • Uruchom wiertarkę z niższą prędkością, jeśli się nie spieszysz. Wysokie prądy rozładowania wpływają na żywotność baterii.
 • Nie należy w pełni rozładowywać wiertarki aż do jej śmierci. Lepiej naładować akumulator, gdy jest rozładowany w 50 procentach. Wydłuży to jego żywotność. Stosuj cykle częściowego rozładowania.
 • Gdy wiertarka nie jest używana i planujesz przechowywać ją przez kilka dni, rozładuj ją w około 10-20 procentach.
 • Wiertarkę i akumulatory należy przechowywać w optymalnej temperaturze 10-20 °C.
 • Unikać ładowania akumulatora w temperaturze 0 °C lub niższej.
 • Proszę unikać używania wiertarki w temperaturze poniżej zera stopni Celcjusza przed jej rozgrzaniem. Trzymaj te podkładki (Sprawdź na Amazon) pod baterią lub w skrzynce z narzędziami na 30 minut przed planowanym użyciem. Unikaj przegrzania. W końcu, bateria nie powinna czuć się super zimna w twoich rękach, ale powinna czuć się zimniejsza. Najlepsza temperatura, w której akumulator powinien pracować to 20 °C.
 • Trzymaj baterię i ładowarkę z dala od wody lub płynów. Unikaj wszelkich zachlapań.
 • Nigdy nie należy wkładać akumulatora do ładowarki na siłę, ponieważ powinien się on łatwo wsunąć.

Czy można pozostawić akumulator wiertarki podłączony do prądu przez cały czas?

Odpowiedź brzmi, technicznie tak, praktycznie, powinieneś unikać. Wszystkie akumulatory do wiertarek lub ogólnie akumulatory przestają się ładować bardziej, gdy są w pełni naładowane. Dzieje się tak dlatego, że napięcie baterii wzrasta do tego samego poziomu, który zapewnia ładowarka. W związku z tym nie ma różnicy potencjałów, która powodowałaby przepływ ładunku.

Ponadto, większość ładowarek automatycznie wyłącza ładowanie, gdy akumulator jest w pełni naładowany.

Dlaczego należy tego unikać? Ponieważ stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa i może być przyczyną wypadku. Poza tym, nie ma problemu z pozostawieniem go podłączonego przez cały czas. Aby dowiedzieć się więcej o ładowaniu akumulatora, sprawdź ten post o ładowaniu akumulatora, nawet jeśli nie masz ładowarki.

Skąd mam wiedzieć, że moja bateria do wiertarki jest zepsuta?

Ok, więc po zakończeniu żywotności baterii, będziesz musiał ją wymienić. Wiele parametrów może określić, czy bateria nie jest już dobra. Jeśli znasz się na tych rzeczach, to pomoże Ci to drastycznie odpowiedzieć na to pytanie: Jak konserwować wiertarkę akumulatorową i jej akumulator?

 • Zmniejszona wydajność szczytowa: Gdy akumulator straci swoją maksymalną moc, nie będzie w stanie dostarczyć takiej samej ilości prądu (dowiedz się więcej o tym, jak działa prąd akumulatora w tym artykule); w związku z tym będzie to miało wpływ na szczytowy moment obrotowy. Jeśli jest to problem, możesz wymienić baterię nieco wcześniej lub kupić większy zestaw baterii.
 • Skrócony czas pracy: Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest skrócenie czasu pracy. Twoja wiertarka nie będzie już w stanie pracować przez dłuższy okres czasu niż wtedy, gdy była nowa.
 • Szybkie ładowanie: Ładowarka szybko zasygnalizuje, że bateria jest w pełni naładowana lub wskaźnik baterii szybko się zaświeci, aby pokazać, że jest naładowana w ponad 50 procentach.
 • Niespójne wskazania poziomu naładowania baterii: Pod koniec okresu użytkowania baterii, wskaźniki nie będą już działać w sposób przewidywalny. Poziomy będą drastycznie spadać, co będzie bardzo niespójne. Na przykład, podczas używania wiertarki, może się okazać, że bateria jest prawie pozbawiona soku, a po kilku minutach będzie wskazywać poziom naładowania 30-50%.
 • Sprawdź napięcie baterii: Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz się upewnić, że bateria jest zła, jest sprawdzenie napięcia baterii. W przypadku baterii litowo-jonowej, jeśli poziom napięcia jest niższy niż 3,2 V na ogniwo (bateria 12 V ma 3 ogniwa, a bateria 18 V ma 5 ogniw), to bateria jest zła. Wyższe napięcie baterii jest złym wskaźnikiem jej stanu, ponieważ napięcie spada w ciągu milisekund, gdy tylko zostanie zastosowane obciążenie.

Jak sprawić, aby Twoja akumulatorowa wiertarko-wkrętarka działała dłużej?

Ok, więc po bateriach, porozmawiajmy o samej wiertarce. Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać, a które pomogą Ci wydłużyć żywotność Twojej wiertarki daleko poza Twoje wyobrażenia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które powinieneś zdjąć.

Ogólne wskazówki dotyczące konserwacji wiertarki akumulatorowej

 • PRZECZYTAJ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI LUB PRZYNAJMNIEJ PRZEJRZYJ JĄ.
 • Utrzymuj wiertarkę nasmarowaną (szczegóły w dalszej części artykułu)
 • Podczas pracy trzymaj wiertarkę na wysokości co najmniej pasa, aby uniknąć jakichkolwiek incydentów.
 • Używaj wiertarki tylko do zamierzonego celu.
 • Pozwól, aby wiertarka ostygła, gdy stanie się gorąca podczas użytkowania.

Wskazówki dotyczące konserwacji wiertarki akumulatorowej

 • Zawsze używaj tylko ostrych wierteł. Do wiercenia w konstrukcjach murowanych, takich jak beton, cegła, bloczki żużlowe itp. należy używać wierteł z końcówkami z węglików spiekanych, przeznaczonych do wiercenia udarowego.
 • Należy sprawdzić maksymalną średnicę wiertła zalecaną przez producenta, aby uniknąć przeciążenia.
 • Jeśli podczas pracy wiertarka zatrzymuje się (zacina się), należy zwolnić spust, znaleźć przyczynę zacinania się i rozwiązać ten problem. Nigdy nie zwalniaj i nie naciskaj przycisku ponownie z nadzieją, że wiertarka znowu się uruchomi. Może to spowodować uszkodzenie wiertarki, a jeśli nie uszkodzenie, to narastające i w końcu prowadzące do awarii.
 • Zawsze wywieraj nacisk w linii prostej z wiertłem. Użyj wystarczającej siły nacisku, aby wiertło się wgryzło, ale nie naciskaj na tyle mocno, aby zatrzymać silnik lub odchylić wiertło.
 • Trzymaj narzędzie mocno obiema rękami, aby kontrolować skręcanie wiertła. Jeśli model nie jest wyposażony w uchwyt boczny, należy trzymać go od dołu.
 • Podczas wyciągania wiertła po zakończeniu pracy należy utrzymywać je w ruchu, aby uniknąć zakleszczenia.
 • Zawsze rozpoczynaj wiercenie z niską prędkością, a następnie stopniowo ją zwiększaj.
 • Podczas wiercenia głębokich otworów, jeżeli prędkość obrotowa młota zaczyna spadać, należy wyciągnąć wiertło częściowo z otworu przy wciąż pracującym narzędziu, aby pomóc w usunięciu zanieczyszczeń z otworu.
 • Podczas wiercenia należy używać tylko tyle siły na młotku, aby nie odbijał się on nadmiernie lub nie "podnosił" od wiertła. Zbyt duża siła spowoduje wolniejsze tempo wiercenia, przegrzanie i mniejszą wydajność wiercenia. Należy przestrzegać tych zasad i już wiadomo, jak konserwować wiertarkę akumulatorową.

Czyszczenie Wskazówki dotyczące konserwacji wiertarki akumulatorowej

 • Utrzymuj swoją wiertarkę w czystości i porządku. Do czyszczenia używaj miękkiej tkaniny z mgiełką. Nie zwilżaj wiertarki żadnymi płynami ani odrdzewiaczami.
 • Po zakończeniu każdej pracy zdmuchnij cały kurz. Pozwoli to uniknąć dostania się czegokolwiek do wnętrza wiertarki i zablokowania silnika elektrycznego lub uszkodzenia przekładni. Zanieczyszczenia nie sprawią, że wiertarka zatrzyma się w ciągu nocy, ale powoli i stopniowo zaczną się pojawiać problemy i drastycznie wpłyną na żywotność akumulatorowej wiertarki.

Przechowywanie Wskazówki dotyczące konserwacji wiertarki akumulatorowej

 • Przechowuj wiertarkę w walizce, w której została dostarczona, lub w bezpiecznym, niewilgotnym miejscu.
 • Przechowywać wiertarkę w temperaturze pokojowej ~20-25 °C.
 • Nie mieszaj wiertarki z innymi narzędziami, aby uniknąć zablokowania otworów wentylacyjnych i przedostania się do silnika lub przekładni.
 • Odłącz baterię od wiertarki, gdy przechowujesz ją przez jakiś czas.
 • Przechowuj ją w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Jak smarować wiertarkę akumulatorową?

Po bateriach, porozmawiajmy o samej wiertarce. Wiertarka jest produktem mechanicznym, w którym zastosowano wiele kół zębatych i skomplikowanych przełączników mechanicznych do regulacji maksymalnego momentu obrotowego, kierunku i funkcji; dlatego też wymagane jest smarowanie.

Podsumowując, istnieją dwa sposoby smarowania wiertarki. Pierwszy z nich polega na smarowaniu uchwytu szeroko otwartego przy użyciu oleju silnikowego Lubrication Motor Oil, co powoduje przedostanie się oleju do przekładni. Drugi polega na otwarciu całego układu przekładni i napełnieniu przekładni odpowiednią ilością smaru.

W pierwszej metodzie, należy szeroko otworzyć uchwyt i wlać odpowiednią ilość oleju silnikowego do otworu. Następnie otwórz i zamknij uchwyt kilka razy ręcznie. Zawsze należy wytrzeć nadmiar oleju, aby uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń.

Smarowanie może być dość trudne. Łatwiej jest nasmarować klucz udarowy niż wiertarkę, a smarowanie wiertarki może być potrzebne bardzo rzadko; po 2-3 latach użytkowania lub zwróć uwagę na hałas wydobywający się z wiertarki, wyraźna zmiana w tym zakresie będzie wskazywać na potrzebę smarowania.

Jak często należy smarować wiertarkę?

To zależy od sposobu użytkowania i rodzaju oleju silnikowego, którego używasz do smarowania wiertarki. Ja zalecam smarowanie wiertarki po 7-8 godzinach pracy.

Innym sposobem jest samodzielne ustalenie tego parametru. Naoliw swoje wiertło i zwróć uwagę na dźwięk wydobywający się z wiertła. Gdy dźwięk się zmieni, nasmaruj ją ponownie i zwróć uwagę na dźwięk. Jeśli zmiana jest wyraźna, zmniejsz szczelinę i powtórz czynność. Zmiana dźwięku powinna być nieco trudna do zauważenia. To jest czas, po którym należy nasmarować wiertarkę.

Zalecane smary:

 1. Olej uniwersalny 10038 firmy 3-IN-ONE
 2. Smar bursztynowy ogólnego przeznaczenia Valvoline