Jak wiercić w drewnie klonowym?

Udostępnij:

Drewno klonowe ma estetyczny i niepowtarzalny wygląd ze względu na jego odcienie, które różnią się od jasnego kremu do jasnobrązowego koloru. Podczas wiercenia w drewnie klonowym, ważne jest, aby zanotować kilka technik wiercenia.

Jak wiercić w drewnie klonowym? Aby wiercić w twardym białym klonie, należy użyć prasy wiertarskiej, jeśli wiertarka ręczna nie działa lub pali się podczas wiercenia. W przypadku wierteł ręcznych należy naostrzyć wiertła łopatkowe, ząbkowane wiertła Forstnera lub wiertła kręte i użyć ich do wiercenia w drewnie klonowym. Czerwony klon jest stosunkowo łatwiejsze do wiercenia przy użyciu jakichkolwiek wierteł ze względu na jego stosunkowo miękkiej natury.

Niesamowitym faktem jest to, że istnieje ponad 60 gatunków klonu. Jednakże, klon używany w tarcicy jest podzielony na dwie główne kategorie, tj. twardy i miękki klon. Niektóre z rodzajów drewna klonowego to twardy biały, ambrozja, twardy country, pikowany i kędzierzawy.

Różne warianty drewna klonowego są wykorzystywane do produkcji różnych produktów w oparciu o wymagania dotyczące wagi i twardości. Poniżej przedstawiono niektóre sposoby wiercenia otworów przez nie.

Jak wiercić w twardym drewnie klonowym?

Drewno, które pochodzi z drzew klonu cukrowego jest twarde drewno klonowe. Twardy klon biały jest najdelikatniejszym i najdroższym z gatunków drewna klonowego, ale najtrudniejszym do wiercenia.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas wiercenia w drewnie klonowym:

 • Ostre wiertła: Najważniejszą rzeczą jest używanie dobrze ostrych wierteł. Nawet najtwardsze wiertła mogą się złamać, jeśli nie są ostre.
 • Typ wierteł: Spade bits są świetne na początek. Możesz użyć Forstner lub innych bitów na końcu, aby udoskonalić otwór. Można również użyć zaostrzonych wierteł krętych, jeśli nie są one dostępne. Bity Brad-point i ząbkowane bity Forstnera również działają bardzo dobrze na twardym klonie, jeśli bit twist nie działa.
 • Rozmiar: Jest to bardzo rzecz wiertła mogą łatwo utknąć, więc upewnij się, aby użyć czegoś większego niż 1/10-1/8 cala. Aby wywiercić ogromny otwór, można zacząć od mniejszego rozmiaru.
 • Wiertarka: Prasa wiertnicza będzie dużo przydatna do wiercenia w twardym drewnie klonowym. Ale, jeśli rozważasz uzyskanie bezprzewodowej wiertarki ze względu na charakter projektu, upewnij się, aby uzyskać wysokiej jakości profesjonalnej wiertarki klasy. Twarde drewno klonowe może być wiercone tylko przy użyciu prasy wiertarskiej lub wiertarki ręcznej o dużej mocy. Podczas korzystania z prasy wiertarskiej, wolna i równomierna prędkość, tj. około 500 obrotów na minutę, jest wystarczająca do wykonania zadania.
 • Nacisk: Unikaj zbyt dużego nacisku podczas pracy z drewnem klonowym, aby nie spalić wiertła i drewna z powodu wysokiej temperatury.
 • Wiertła wysokiej jakości: Upewnij się, że kupujesz wiertła wysokiej jakości, takie jak wiertła wykonane z kobaltu.
 • Kierunek wiercenia: Bity powinny poruszać się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby zapewnić płynne wiercenie. Upewnij się, że często poruszasz wiertarką do tyłu, aby usunąć opiłki drewna.

Jak wiercić duże otwory w drewnie klonowym?

W miękkim klonie łatwo jest wywiercić duże otwory. Można użyć wiertła Forstnera o wymaganej średnicy przy dużej prędkości, aby uzyskać czysty otwór.

Dla twardego klonu, prasa wiertnicza przy niskich obrotach działa lepiej dla otworów o średnicy od 1 do 6 cali. Niska prędkość jest ważna, aby uniknąć przegrzania z powodu tarcia. Przegrzanie może prowadzić do zagrożenia pożarowego.

W przypadku większych otworów, należy użyć piły tarczowej. Zalecam używanie pił z mniejszymi zębami, ale o większej liczbie.

Jak wbijać wkręty w drewno klonowe?

Ze względu na twardą naturę drewna klonowego, zawsze zaleca się wiercenie otworów pilotażowych przed wkręceniem w nie wkrętów. Niektóre z kroków do wiercenia w drewnie klonowym przy użyciu tej procedury są podane poniżej:

 • Przymocuj obrabiany przedmiot do platformy za pomocą zacisków. Ten krok jest ważny, aby drewno nie ruszało się z miejsca podczas wiercenia. Dla większych elementów, nie trzeba będzie wykonać ten krok.
 • Nawierć drewno za pomocą gwoździ lub małych wierteł. Wiertło należy dobrać odpowiednio do rozmiaru wkrętu. Należy pamiętać, że zbyt cienkie wiertła mogą łatwo utknąć w drewnie klonowym. Upewnij się, że nie używasz do tego celu pistoletów do gwoździ, ponieważ mogą one uszkodzić drewno.
 • Wkręty należy wkręcać za pomocą akumulatorowej wiertarki w trybie jazdy. Dla większej wydajności można również użyć wkrętarki udarowej.
 • Zaleca się również smarowanie śrub za pomocą wosku lub mydła, a następnie wbijanie ich.

Jak wywiercić otwór w drzewie klonowym w celu pozyskania syropu klonowego?

Wiercenie kranu dla syropu klonowego jest trochę inna niż wiercenie drewna klonu do mebli i rzeczy.

Aby wywiercić otwór w drzewie klonowym, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 • Wybierz standardowe wiertło kręte 5/16″ za pomocą średniej klasy wiertarki akumulatorowej.
 • Wywiercić otwór na głębokość około 2 do 3 cali.
 • Wiercić pod kątem do góry, aby ułatwić zbieranie syropu.
 • Włóż kran do zbierania syropu.
 • Upewnij się, że wszystkie opiłki powstałe podczas wiercenia zostały usunięte, aby zapewnić lepszy przepływ syropu.

Inne gatunki drewna twardego, które wymagają takiej samej techniki wiercenia

Istnieje wiele innych rodzajów drewna o takiej samej twardości jak twardy klon. Dlatego też, można użyć tych samych technik do wiercenia te drewna.

Poniżej znajduje się lista gatunków drewna o twardości od 840 do 870 (jednostka: siła-funt) według skali twardości Janki:

 • Leopardwood
 • Jesion wyniosły (czarny)
 • Klon zachodni kręcony
 • Pikowany klon zachodni
 • Sosna żółta południowa

Poniższy zestaw twardych gatunków drewna charakteryzuje się twardością od 940 do 950 i może być wiercony podobnymi technikami.

 • Boire
 • Wiśnia
 • Wiśnia burl
 • Wiśnia kędzierzawa
 • Klon kręcony
 • Klon (czerwonolistny)
 • Orzech peruwiański

Użycie frezu do produkcji kółek do zabawek

Jako dodatek, drewno klonowe jest również używane do produkcji kół do zabawek, takich jak drewniane samochody, wózki itp. Do wiercenia otworów w drewnie w celu wykonania kółek najlepsze są frezy tarczowe. Takie frezy mają wiertło w środku i dwa ostre zęby, które obracają się wokół niego. Odległość zębów od wiertła decyduje o średnicy koła. Oto kroki do wykonania zabawkowych kółek przy użyciu wycinarki do kółek:

 1. Oklej taśmą jedną stronę paska drewna klonowego, aby drewno nie rozerwało się podczas wiercenia.
 2. Odwróć pasek drewna do góry nogami tak, aby zaklejona strona była skierowana w dół. Zaznacz punkt, w którym należy wykonać środek koła.
 3. Włóż wiertło kręte lub uniwersalne do wiertarki. Upewnij się, że rozmiar tego wiertła jest mniejszy lub taki sam jak wiertła do wycinania kół (Link do Amazon). Mniejszy rozmiar wiertła będzie również pracować, ponieważ będzie to zrobić otwór pilotażowy przez pasek drewna. Większy rozmiar bitu będzie większy otwór w środku koła. Tak więc, podczas obrotu zęby frez koła, mniejszy bit frez koła będzie poruszać się luźno o otwór. Może to spowodować przesunięcie się listwy drewnianej z pozycji podczas wiercenia.
 4. Usuń taśmę z dolnej części listwy drewnianej. i
 5. Włóż frez tarczowy do wiertarki i przesuń go do zaznaczonego punktu.
 6. Przewiercić się przez połowę grubości listwy drewnianej, odwrócić ją i powtórzyć proces wiercenia, aby uzyskać jednolity otwór. Pracuj na prasie wiertarskiej z prędkością 500 obr/min. Prędkość nie powinna być zbyt wolna, ponieważ pod koniec cięcia, niska prędkość może spowodować nierównomierne koło.

Jeśli drewno jest zbyt grube, można użyć wiertła Forstnera, aby zmniejszyć grubość, a następnie wykonać kroki 1-6, aby zrobić koło.

Zalecane narzędzia do wiercenia w drewnie klonowym

Będziesz musiał uzyskać dobrej jakości wiertarkę akumulatorową do wiercenia w drewnie klonowym.

Zrobiłem listę różnych wiertarek, i można wybrać jeden w zależności od potrzeb i budżetu. Można znaleźć profesjonalne klasy bezprzewodowe wiertarki w liście.

Należy również pamiętać, że nie należy wybierać wiertarki budżetowej do tego zadania, ponieważ będzie to pod mocą.

1. Jak można uniknąć odprysków podczas wiercenia w drewnie klonowym?

Aby uniknąć odprysków lub uszkodzenia wszelkiego rodzaju w drewnie klonowym podczas wiercenia, można użyć niebieskiej taśmy malarskiej i zaznaczyć pozycję otworu. Użyj ręcznej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki do wiercenia przez taśmę i w drewnie, aby uniknąć odprysków.

2. Czy możemy używać wierteł Forstener bez zębów do wiercenia w twardym drewnie klonowym?

Nie zaleca się. Wiertła Forstner bez zębów mają większą powierzchnię w bezpośrednim kontakcie z drewnem. Dlatego przy dużych prędkościach podczas wiercenia istnieje większe prawdopodobieństwo nagrzewania się na skutek tarcia. Dlatego lepiej jest używać wierteł Forstner z zębami, aby uniknąć awarii.

3. Jakie są niektóre sposoby wykańczania produktów z drewna klonowego?

Użyj średniego lub grubego papieru ściernego, aby uzyskać delikatne wykończenie drewna klonowego. Użyj odżywki do drewna i zabarwić drewno dla dobrego wykończenia. Drewno może być również barwione przy użyciu barwnika anilinowego.