Jak wiercić w nadprożach?

Udostępnij:

Podczas zakładania żaluzji lub karniszy mogłeś napotkać na opór. Opór ten jest spowodowany przez nadproża, które są konstrukcyjną podporą budowaną na oknach i drzwiach. Chociaż wiercenie w nadprożach może być trudnym zadaniem, z odpowiednimi informacjami można to łatwo osiągnąć. W tym artykule oprowadzę Cię po różnych typach nadproży, które możesz napotkać i jak możesz przewiercić się przez każdy z nich.

Jak wiercić w nadprożach? Do wiercenia w nadprożu drewnianym należy użyć standardowego wiertła. W przypadku kamienia, nadproża używa się wiertła diamentowego z wiązaniem metalowym. Można wiercić w nadprożu z cegły, wzmocnionym nadprożu z cegły i wzmocnionym nadprożu z betonu cementowego za pomocą wierteł do muru, aż trafisz na metalowy pręt. W przypadku nadproży stalowych i prętów stalowych wewnątrz nadproży ceglanych i betonowych należy użyć wierteł HSS.

Narzędzia i techniki, których należy użyć, różnią się w zależności od materiału nadproża, w którym próbujesz wiercić. Omówmy szczegółowo różne rodzaje nadproży i sposoby łatwego wiercenia w nich.

Metody wiercenia w różnych typach nadproży:

Nadproże to belka umieszczona nad otworami, takimi jak drzwi i okna, w celu wsparcia obciążenia konstrukcyjnego. Istnieją różne materiały używane do produkcji belek nadprożowych w zależności od projektu i lokalizacji budynku. Prześledzimy każdy rodzaj i metody wiercenia w nim po kolei. 

Więcej na: http://elektronarzedziaopinie.pl

Wiercenie nadproży drewnianych :

Nadproża drewniane były szeroko stosowane w przeszłości; zostały one jednak zastąpione przez inne materiały ze względu na ich łatwopalność i niską trwałość. Nadal można znaleźć drewniane nadproża w obszarach pagórkowatych z powodu ich łatwej dostępności. Jeśli jest to nadproże drewniane chcesz wiercić w jesteś rzeczywiście w szczęście, ponieważ są one znacznie łatwiejsze do wiercenia w porównaniu do innych rodzajów nadproży.

Narzędzia: Do wiercenia w nadprożu drewnianym potrzebna jest standardowa wiertarka akumulatorowa ze standardowymi wiertłami. Standardowe wiertła posiadają sprzęgło do regulacji momentu obrotowego, co jest przydatne przy wierceniu w drewnie. Można również użyć specjalistycznych wierteł w zależności od wielkości i kształtu otworu, który chcemy wywiercić. Wiertła widełkowe są przydatne do wiercenia otworów o płaskim dnie, wiertła szybkomocujące łatwo usuwają odpady z otworu, a wiertła łopatkowe mogą być używane do wiercenia otworów o większej średnicy.

Metoda:

 • Zaznacz położenie punktu, w którym chcesz wywiercić otwór. Zaznacz również głębokość otworu za pomocą taśmy na wiertle. Upewnij się, że używasz ostrego wiertła, aby uniknąć odprysków.
 • Zacznij od wolnej prędkości, a gdy wiertło wejdzie w drewno, zwiększ prędkość.
 • Stosuj jak najmniejszy nacisk. Niech wiertło prowadzi Ciebie, a nie na odwrót.

Wiercenie nadproży kamien nych:

Nadproża kamienne również nie są zbyt często stosowane, ponieważ mogą być używane tylko w budynkach z kamienną okładziną lub zbudowanych z kamienia. Ze względu na ich wysoki koszt i brak dostępności znajdziesz je głównie w obszarach, gdzie kamienie znajdują się w obfitości. Chociaż masz szczęście, jeśli twój dom jest zbudowany z kamienia, może być w trochę kłopotów, jeśli trzeba wiercić w kamieniu nadproża. Z odpowiednich narzędzi i informacji można wiercić w kamieniu, jak również.

Narzędzia: Do wiercenia w nadprożu kamiennym potrzebna będzie wiertarka ud arowa lub wiertarka obrotowa SDS sparowana z wiertłem diamentowym ze spoiwem metalowym.

Metoda:

 • Oznacz pozycję dla swojej dziury ostrożnie, ponieważ kamienne nadproża są trudne do naprawy po wywierceniu. Zaznacz również głębokość otworu za pomocą taśmy.
 • Przechowywać zapas wody do smarowania wiertła jako wiertła diamentowe nigdy nie powinny czuć się gorąco w dotyku.
 • Włącz funkcję młotka wiertarki i zastosuj delikatny i stały nacisk, gdy zaczynasz wiercić. Zacznij od małej prędkości i zwiększaj prędkość w miarę postępu pracy.
 • Jeśli czujesz, że wiertło staje się gorące, nasmaruj je wodą.
 • Jeśli wiertło utknie w kamieniu, wyłącz wiertarkę i ustaw ją tak, aby obracała się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ponownie uruchom wiertarkę, a wiertło zostanie odłączone od kamienia. Teraz można wznowić wiercenie.

Wiercenie nadproży murowanych

Nadproża murowane stosuje się w małych otworach o niewielkim obciążeniu, ponieważ mają one małą nośność. Nadproże ceglane składa się z cegieł ułożonych na końcach lub na krawędziach. Przy otworach większych niż metr i większych obciążeniach stosuje się nadproża murowane zbrojone. W ceglanych nadprożach zbrojonych do wzmocnienia nadproża stosuje się stalowe pręty. Wiercenie w ceglanym nadprożu nie jest wprawdzie najtrudniejszą pracą, ale wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i techniki.

Narzędzia: Ponieważ wiercenie w ceglanym nadprożu nie jest zbyt łatwe, potrzebna jest młotowiertarka lub wiertarka obrotowa SDS. Potrzebne będą wiertła murarskie specjalnie zaprojektowane do wiercenia w cegle i betonie. Do ceglanego nadproża najlepiej nadają się wiertła murarskie z węglika spiekanego. Do wkręcenia śruby potrzebny jest również kołek rozporowy. W przypadku nadproży ze wzmocnionej cegły możesz potrzebować wiertła ze stali szybkotnącej (HSS), jeśli trafisz na stalowy pręt.

Metoda:

 • Określ szerokość i głębokość otworu. Ponieważ trzeba włożyć kołek rozporowy, wybierz średnicę otworu odpowiednią do kołka rozporowego, który chcesz użyć. Teraz zaznacz miejsce wykonania otworu.
 • Trzymaj miskę z wodą do chłodzenia wiertła.
 • Zacznij wiercić bez funkcji młota, małymi seriami, aby uzyskać płytki otwór, zanim zwiększysz moc. Teraz włącz tryb udarowy i zacznij stosować większy nacisk.
 • Upewnij się, że wiertło nie nagrzewa się, zanurzając je w misce z wodą.
 • Jeśli chcesz wywiercić większy otwór, użyj mniejszego wiertła przed powiększeniem otworu większym wiertłem.
 • Jeśli podczas wiercenia trafisz na stalowy pręt, możesz przesunąć otwór lub użyć wiertła do stali szybkotnącej, aby wwiercić się w stal.
 • Włóż wtyczkę ścienną i włóż w nią śrubę.

Wiercenie nadproży betonowych:

Betonowe nadproża są powszechnie stosowane w nowoczesnych konstrukcjach ze względu na ich niski koszt i trwały charakter. Istnieją dwa rodzaje nadproży betonowych, a mianowicie zwykłe nadproże betonowe i nadproże żelbetowe. Zwykłe nadproża betonowe są używane dla mniejszych otworów do 1 metra i nadproża żelbetowe są używane dla większych otworów. Wiercenie w betonie jest jednym trudnym zadaniem i można to zrobić, postępując zgodnie z instrukcjami poniżej.

Narzędzia: Chociaż można wiercić w betonie za pomocą wiertarki udarowej, przy użyciu wiertarki SDS jest znacznie zalecane, ponieważ znacznie ułatwia pracę. Musisz mieć wiertła murarskie z najmniejszych do wielkości trzeba i HSS bit jeśli wiercisz do stali zbrojeniowej. Potrzebne będą również kołki rozporowe do wkręcania śrub.

Metoda:

 • Zaznacz miejsce na otwór i zdecyduj o głębokości i szerokości w oparciu o rozmiar kołka rozporowego.
 • Zacznij od wywiercenia płytkiego otworu na małej mocy, a następnie zwiększ prędkość obrotową i włącz funkcję młota.
 • Użyj najmniejszego wiertła do wywiercenia otworu pilotażowego i kontynuuj pracę aż do osiągnięcia wymaganego rozmiaru.
 • Co 10 sekund wycofywać wiertło, aby usunąć resztki z otworu.
 • Zapobiegaj nagrzewaniu się wiertła, używając wody.
 • W przypadku wyjątkowo twardej łaty należy użyć młotka z gwoździem murarskim, aby zapobiec uszkodzeniu wiertła.
 • W przypadku wiercenia w żelbetowym nadprożu można użyć wiertła HSS do wiercenia w stali. Upewnij się, że podczas wiercenia w stalowym pręcie funkcja młotka jest wyłączona.

Wiercenie w nadprożu stal owym:

Nadproża stalowe są wykonane z walcowanych belek stalowych osadzonych w betonie. Ze względu na ich wysoki koszt i nośność są one zarezerwowane dla szczególnych przypadków, gdy otwory są duże, a obciążenia duże. Wiercenie w nadprożu stalowym jest prawdopodobnie najtrudniejsze, ponieważ najpierw trzeba przewiercić się przez beton, a następnie przez samą stal.

Narzędzia: Do wiercenia w stalowym nadprożu należy użyć wiertarki SDS w połączeniu z wiertłami do muru do betonu i wiertłem HSS do samej stali. Można również użyć oleju uniwersalnego lub specjalistycznego oleju do cięcia, aby zmniejszyć tarcie i zapobiec nagrzewaniu. W przypadku stalowego nadproża najlepiej sprawdzają się wkręty samogwintujące.

Metoda:

 • Zacznij od zaznaczenia pozycji otworu i podjęcia decyzji o średnicy, a także głębokości.
 • W przypadku muru postępuj zgodnie z krokami podanymi w powyższym rozdziale, aż do natrafienia na stal.
 • Wyłączyć funkcję młotka na wiertarce i użyć wiertła HSS.
 • Upewnij się, że wiertło jest ostre, aby uniknąć niepotrzebnego obciążenia wiertła. Nasmaruj również wiertło olejem.
 • Zacznij od małego wiertła na początku i przejdź do większych wierteł. Wiercić z niewielką prędkością, aby nie nagrzewać wiertła.

Mocowanie do nadproży:

Po zakończeniu wiercenia w nadprożu, teraz trzeba dostać się do mocowania. W przypadku nadproża najprawdopodobniej będzie mocowanie karnisza do niego. Gdy masz już odpowiednio duży otwór włóż wtyczkę ścienną. Teraz wyrównaj otwór w elemencie, który ma być zamocowany z otworem w nadprożu i użyj elektrycznej wkrętarki/wiertarki do wkręcania. Mocowanie w stalowym nadprożu odbywa się za pomocą wkrętów samogwintujących. Upewnij się, że masz wiertło, które odpowiednio pasuje do wkrętu. Do wkręcania wkrętów w stalowe nadproże należy używać elektrycznej wkrętarki/wiertarki z małą prędkością.

Alternatywy dla wiercenia w nadprożach:

Ponieważ wiercenie w nadprożach może być trudne i wymaga specjalistycznego sprzętu, czasami ludzie wolą nie przechodzić przez kłopoty. Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy są przytłoczeni myślą o konieczności wiercenia w nadprożu można zawsze wybrać użyć kawałka drewna. Ten kawałek drewna może być przyklejony do ściany za pomocą klejów przemysłowych i można naprawić swój karnisz do niego.

Powiązane pytania

Czy mogę użyć zwykłego wiertła do wiercenia w betonie?

Chociaż można użyć standardowego wiertła do wiercenia w betonie, wymaga to znacznie więcej wysiłku i czasu. Posiadanie wiertarki SDS Hammer może znacznie ułatwić pracę. Jeśli nie posiadasz takiej i nie chcesz kupować nowej, zawsze możesz wynająć wiertarkę SDS do swojej pracy.

Czy wiercenie w nadprożu jest bezpieczne?

Częstą obawą wśród entuzjastów diy dotyczącą wiercenia w nadprożu jest to, że może to potencjalnie osłabić nadproże. Podczas gdy wiercenie otworów w każdym materiale może go osłabić, wiercenie kilku małych otworów w otworze nie wpływa znacząco na jego wytrzymałość i jest uważane za bezpieczne.

Warte uwagi

Jak wiercić w drewnie klonowym?

Drewno klonowe ma estetyczny i niepowtarzalny wygląd ze względu na jego odcienie, które różnią się od jasnego kremu do jasnobrązowego koloru. Podczas wiercenia w drewnie klonowym, ważne jest...