Jak wiercić w mokrym drewnie?

Udostępnij:

Dla wielu hobbystów i majsterkowiczów praca z mokrym drewnem okazuje się być wielkim wyzwaniem.

Chociaż za wszelką cenę chcesz tego uniknąć, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz miał do czynienia z mokrym drewnem.

Pamiętam, kiedy miałem nowy dom zbudowany, a to padało przez tydzień. Aby zminimalizować i wyeliminować wszelkie szkody, zrobiłem trochę badań, a oto co znalazłem, aby utrzymać mokre drewno w dobrym stanie.

Więc czy można wiercić w mokrym drewnie? Tak, można wiercić w mokrym drewnie. Jednakże, drewno będzie się kurczyć po wyschnięciu, więc trzeba będzie rozważyć, aby otwór większy lub mniejszy w zależności od przypadku użycia. Skurcze mogą powodować powstawanie pęknięć, jeśli po wywierceniu otworu w mokrym drewnie planujesz zamontować drewniany kołek.

Budowanie z mokrego drewna nie jest zalecane, ponieważ drewno kurczy się po wyschnięciu, co może prowadzić do wypaczeń, pęknięć, a w niektórych przypadkach gnicia. Rozłupywanie mokrego drewna jest często preferowane przez wielu profesjonalistów w zależności od rodzaju drewna. Jest to znacznie łatwiejsze do rzeźbienia mokrego drewna, i jest często używany w projektach rzeźbiarskich.

Jeśli jesteś ciekaw mokrego drewna, ten artykuł dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat pracy z mokrym drewnem i sytuacji, w których możesz chcieć go uniknąć.

Rodzaje mokrego drewna:

Green-Wood:

Świeżo ścięte drewno jest określane jako zielone drewno.

Zawartość wilgoci w drewnie zielonym jest bardzo wysoka i jest ono suszone przy użyciu różnych technik, aby obniżyć jego wilgotność do optymalnego poziomu. Kiedy drewno zielone przechodzi przez suszenie powietrzem lub suszenie w piecu, aby uzyskać optymalny poziom wilgotności, staje się ono wtedy drewnem sezonowanym.

Zielone drewno może zawierać do dwóch razy więcej wilgoci niż wynosi jego rzeczywista waga. Stanowi więc problem zarówno pod względem wagi, jak i wysokiej podatności na gnicie.

Zawartość wilgoci w drewnie zielonym jest tak wysoka, że nie jest ono jeszcze gotowe do użycia w obróbce drewna.

Mokre drewno z powodu środowiska:

Ponieważ drewno jest materiałem higroskopijnym, nigdy nie przestaje wchłaniać i oddawać wilgoci do otoczenia, dopóki nie zostanie całkowicie uszczelnione.

Sezonowane drewno może łatwo przekształcić się w mokre drewno, jeśli nie jest przechowywane prawidłowo. Można by pomyśleć, że padający deszcz jest jedynym powodem, dla którego wysezonowane drewno może zamoknąć, ale może się to łatwo zdarzyć nawet w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli zawartość wilgoci w środowisku jest wysoka.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest bardzo ważne dla prawidłowego przechowywania drewna.

Praca z mokrym drewnem:

Praca z mokrym drewnem jest w większości przypadków odradzana, ponieważ może potencjalnie prowadzić do wielu problemów, gdy drewno wysycha i zmienia wymiary.

Podczas gdy budowanie z mokrego drewna nie jest dobrym pomysłem, w niektórych przypadkach praca z mokrym drewnem jest wręcz preferowana.

Wymieniłem sytuacje, w których warto rozważyć użycie mokrego drewna i powody, dla których warto to zrobić.

Rozłupywanie mokrego drewna:

Możesz być ciekaw, dlaczego rozłupywanie mokrego drewna jest dobrym pomysłem, skoro ogólnie rzecz biorąc, praca z mokrym drewnem jest odradzana.

Rozłupywanie mokrego drewna jest łatwiejsze w przypadku twardego drewna jak klon i dąb. Innym powodem jest to, że rozłupywanie mokrego drewna może znacznie przyspieszyć proces suszenia i zapobiec gniciu.

Narzędzia:

Zamiast siekiery używaj maczugi do rozłupywania drewna. Klinowy kształt maczugi pozwala na rozłupywanie drewna bez zakleszczania się.

Kroki przy ręcznym rozłupywaniu mokrego drewna:

 • Zacznij od pocięcia powalonego drzewa na kawałki o rozsądnej wielkości.
 • Sprawdź, czy nie ma w nich słabych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas rozłupywania.
 • Połóż okrąg na klocku do rąbania, jeżeli jest dostępny, w przeciwnym razie na twardym podłożu.
 • Stań obok klocka do rąbania.
 • Podnieś maul nad głowę i zaangażuj całe ciało.
 • Patrz dokładnie na miejsce, w które chcesz uderzyć i celuj w nie.
 • Skup się na rozłupywaniu drewna aż do samego dna i uderzaj.
 • Kiedy skończysz, ułóż drewno w stos do wyschnięcia.

Jeśli masz do czynienia z drewna iglastego, które są zbyt miękkie, gdy są mokre, należy rozłupać je po wyschnięciu.

Rzeźbienie w mokrym drewnie:

Rzeźbienie w mokrym drewnie jest stosunkowo łatwiejsze w porównaniu z drewnem sezonowanym, dlatego też często rzeźbi się w drewnie zielonym.

W niektórych przypadkach, gdy mokre drewno nie jest dostępne, jest to powszechna praktyka, aby moczyć drewno do zmiękczania go.

Ponieważ wilgoć jest równomiernie rozprowadzana od wewnętrznych do zewnętrznych słojów, rzeźbienie w zielonym drewnie jest bardziej spójne i nie wymaga nakładania wilgoci.

Po zakończeniu rzeźbienia, trzeba wysuszyć drewno całkowicie.

Zielone drewno może zająć do 6-8 tygodni do całkowitego wyschnięcia. Jeśli zastosowałeś wilgoć do drewna, powinieneś poczekać 1-2 dni do wyschnięcia.

Wstępne lakierowanie drewna dębowego:

W literaturze, presurfacing to proces strugania zielonego drewna dębowego w celu skrócenia czasu jego schnięcia na powietrzu. Badania sugerują, że drewno dębowe strugane z obu stron ma znacznie krótszy czas schnięcia w porównaniu z szorstkim drewnem dębowym.

Chociaż technika ta nie jest powszechnie praktykowana, jest ona w rzeczywistości stosowana przez kilka firm w branży,

Tak więc, jeśli używasz zielonego drewna dębowego do projektu, powinieneś rozważyć wstępne lakierowanie drewna, aby wysuszyć je szybciej.

Wyzwania związane z pracą z mokrym drewnem

 1. Jeśli budujesz z mokrego drewna, będzie się ono kurczyć we wszystkich wymiarach, gdy zacznie wysychać, powodując pęknięcia i zawijasy.
 2. Używanie narzędzi takich jak piła, szlifierka czy stolarka na mokrym drewnie może spowodować jego uszkodzenie. Może to powodować rdzę wewnątrz ich metalowych części, zmniejszając tym samym ich żywotność.
 3. Jeśli pracujesz z mokrym drewnem, może skończyć się uszkodzeniem go, jak to jest miękkie.
 4. Jeśli używasz klejów do połączeń, kurczenie się może zagrażać połączeniom.

Pomiar poziomu wilgotności:

Poziom wilgotności powinien wynosić od 6% do 8% dla drewna wewnętrznego i od 10% do 15% dla drewna zewnętrznego.

Najprostszą i najbardziej skuteczną metodą pomiaru poziomu wilgotności drewna jest użycie miernika wilgotności.

Testowanie wilgotnościomierza

Istnieją dwa popularne rodzaje wilgotnościomierzy:

Wilgotnościomierze do drewna typu szpilkowego:

Mierniki typu pin są używane przez wbijanie elektrod i wykorzystują opór elektryczny.

Głównie, woda zawiera elektryczność, a drewno nie, więc suchość może być określona przez poziom oporu dla prądu elektrycznego. Suche drewno ma mniejszy opór w porównaniu do drewna mokrego.

Bezszpikowe mierniki wilgotności drewna:

Miernik Pinless jest używany przez niepenetrujący i mierzy zawartość wilgoci poprzez odczyt nieuszkadzającego czujnika elektromagnetycznego.

Miernik bezszpilkowy obejmuje większy obszar niż mierniki szpilkowe i skanuje powierzchnię drewna, co daje większy obraz poziomu jego wilgotności.

Jest to doskonałe narzędzie do pomiaru wilgotności podłogi z twardego drewna, ponieważ nie pozostawia szkodliwych otworów na powierzchni drewna.

Najlepsze produkty do sprawdzania poziomu wilgotności mokrego drewna

Jeśli pracujesz z mokrym drewnem, musisz stale monitorować poziom jego wilgotności. Wymieniłem najlepsze i najbardziej znane narzędzia do testowania poziomu wilgotności:

1. Kieszonkowy miernik wilgotności Extech MO210

Extech MO210 Pocket Size Moisture Meter (Sprawdź na Amazon) jest specjalnie zaprojektowany do sprawdzania poziomu wilgotności drewna. Jest w stylu pin miernik, który może być zastąpiony, o przydatnych funkcji, w tym automatyczne dostosowanie temperatury i wbudowany kontroli kalibracji.

Jednak nie może zapewnić odczyt, jeśli zawartość wilgoci (MC) jest mniejsza niż 8%.

2. Ogólne zasady działania MMD7NP

MMD7NP (Sprawdź na Amazon) bezszpikowy miernik wilgotności firmy General Tools pozwala określić zawartość wilgoci w miękkim drewnie, twardym drewnie i innych materiałach budowlanych. Może wykryć poziom wilgotności do głębokości 3/4 cala.

Posiada zakres pomiarowy od 0 do 53% dla miękkiego drewna i od 0 do 35% dla twardego drewna.

Często zadawane pytania:

Czy drewno jest zniszczone, jeśli ulegnie zawilgoceniu?

Jeśli drewno jest wystawione na działanie wysokiej wilgotności przez dłuższy okres czasu, może zgnić. Mokre drewno można jednak dość łatwo wysuszyć, więc nie każde mokre drewno jest stracone.

Czy mokre drewno jest trudniejsze do cięcia?

Może Cię to zdziwić, ale mokre drewno jest znacznie łatwiejsze do cięcia niż suche. Wilgoć zawarta w mokrym drewnie działa jak smar i zmniejsza tarcie piły łańcuchowej.

Czy można strugać mokre drewno?

Tak, można strugać mokre drewno, a w niektórych przypadkach ludzie twierdzą, że struganie mokrego drewna daje znacznie lepsze wykończenie. Należy pamiętać o całkowitym wytarciu wilgoci pozostawionej na strugarce, aby uniknąć rdzy.

Czy mogę wkręcać śruby w mokre drewno?

Nie zaleca się wkręcania wkrętów w mokre drewno, ponieważ jest ono bardziej miękkie, a wkręty mogą nie wykonać niezbędnych oznaczeń. Wkręcanie wkrętów w mokre drewno może również spowodować jego uszkodzenie podczas próby dokręcenia.

Warte uwagi

Czy mogę palić dowolnym drewnem w moim...

Nic nie pobije ciepła ciepłego, ryczącego ogniska w zimną jesienną noc. Możesz się zrelaksować i cieszyć się swoim Fire Pit Art(r), paleniskiem. Ale jakie są najlepsze i najbardziej...