Jak używać wiertła stopniowego?

Udostępnij:

Jeśli jesteś nowy w świecie DIY, musisz być zaintrygowany wyraźnie ukształtowanymi wiertłami stopniowymi. Musisz się zastanawiać, jak można użyć wiertła krok. Po zakończeniu czytania tego artykułu będziesz przekonany do dodania wierteł stopniowych do swojej skrzynki z narzędziami.

Kiedy po raz pierwszy natknąłem się na wiertła krok byłem rzeczywiście dość zdezorientowany o ich użyciu. Gdy tylko zacząłem patrzeć na ich zastosowania, byłem naprawdę podekscytowany, aby zainwestować w mój własny zestaw wierteł stopniowych. Z doświadczeniem, doszedłem do docenienia wiertła krok jeszcze bardziej z ich mnogości zastosowań.

Jeśli jesteś nowy do wiertła krok, ten artykuł odpowie na każde pytanie w swoim umyśle.

Jak używać wiertła stopniowego? Wiertła stopniowego używasz tak samo jak innych wierteł z wyjątkiem celu jego użycia. Przy wierceniu wiertłem stopniowym należy najpierw zaznaczyć środek otworu za pomocą punktaka. Następnie wiercić równomiernie z mocnym naciskiem. Wiertła stopniowe pracują tylko z cienkimi blachami i mogą wykonywać otwory o różnych rozmiarach w zależności od liczby stopni w wiertarce. Można je również wykorzystać do powiększenia lub usunięcia zadziorów z istniejącego otworu

.

Z narzędziem tak wszechstronnym jak wiertło stopniowe można się wiele nauczyć, gdy już się zacznie.

Moją główną motywacją do napisania tego artykułu jest fakt, że sam zmagałem się z poszukiwaniem dokładnych informacji i szczegółowych instrukcji dotyczących używania wiertła stopniowego. W tym artykule podsumowałem wszystko, czego nauczyłem się dzięki mojemu doświadczeniu w pracy z wiertłami stopniowymi.

Spis treści
 1. Co to jest wiertło stopniowe?
 2. Do czego używane są wiertła stopniowe?
  • Wiercenie blach metalowych:
  • Wiercenie włókna węglowego:
  • Wiercenie tworzyw sztucznych:
  • Rozszerzanie otworów:
  • Odgratowywanie otworów:
  • Wybijanie otworów:
 3. Jak używać stopniowego wiertła?
  • 1. Zachować środki ostrożności:
  • 2. Wybierz wiertło stopniowe:
  • 3. Użyj punktaka centrującego:
  • 4. Wywierć:
  • 5. Wyczyść:
  • Wskazówki dotyczące używania wierteł stopniowych:
 4. Powiązane pytania:
  • Jak naostrzyć wiertło stopniowe?
  • Jak używać wiertła stopniowego do plastiku?

Co to jest wiertło stopniowe?

Wiertło stopniowe to wiertło w kształcie stożka do wykonywania otworów o różnych rozmiarach za pomocą jednego wiertła. Ma wiele poziomów o rosnącej średnicy od czubka do końca. Z jednej strony ma ostry rowek, który działa jako krawędź tnąca. Wiertło schodkowe jest również używane do powiększania lub usuwania zadziorów z otworów. To wiertło jest używane szczególnie do metali, ale może również pracować z drewnem, plastikiem itp.

Wiertło stopniowe z prostym rowkiem nazywane jest wiertłem stopniowym przeciwbieżnym, natomiast wiertło stopniowe z rowkiem skrętnym nazywane jest wiertłem stopniowym pogłębiającym. Spirala lub profil rowka służy jako system kanałów do zbierania i odprowadzania wiórów podczas wiercenia.

Odkryłem, że wiertło stopniowe jest cennym narzędziem, które może zastąpić wiele wierteł krętych, gratowników i rozwiertaków. Istnieje wiele powodów, dla których warto używać wiertła stopniowego do wiercenia w blachach.

Zebrałem listę powodów, dla których polecam każdemu majsterkowiczowi dodać wiertła stopniowe do swojej skrzynki z narzędziami.

 • Wiele średnic: Z wielu średnicach, wiertło krok oszczędza kłopotów z wymianą wierteł, gdy trzeba wywiercić wiele otworów o różnych rozmiarach. Wiertło stopniowe można wykorzystać do wiercenia otworów o różnych średnicach.
 • Końcówka samogwintująca: Wiertła stopniowe posiadają końcówki samogwintujące, które umożliwiają wiercenie bez konieczności wykonywania otworu pilotażowego w cienkich materiałach.
 • Spirala: Spirala na wiertłach stopniowych pozwala na łatwe usuwanie odpadów, co zapobiega zatykaniu się, a także nagrzewaniu wiertła.
 • Rozwiercanie: Wiertło stopniowe daje gładkie krawędzie na otworach natychmiast, eliminując potrzebę rozwiertaka.
 • Gratowanie: Można również użyć wiertła krok do usuwania zadziorów otwór masz wywiercony przez lekko dotykając każdej strony otworu z ukosem następnego kroku.

I choć wiertła stopniowe mają szereg zalet, jest też kilka minusów

.
 • Ostrzenie wiertła krok jest rzeczywiście naprawdę trudne. Nawet jeśli znajdziesz wiele zestawów do ostrzenia wierteł schodkowych w Internecie, muszą mieć pewną rękę i doświadczenie.
 • Ponieważ większość wiertła krok są 1/4″ grubości działają tylko na cienkich materiałów.
 • Wiertła schodkowe są zwykle droższe niż normalne wiertła.
 • Nawet jeden uszkodzony krok w wiertarce krok oznacza, że albo trzeba będzie go wymienić lub po prostu użyć go do uszkodzonego kroku.

Do czego służą wiertła stopniowe?

Wiertła krok zawsze wyróżniał się do mnie ze względu na fakt, że mogą one być używane do różnych zadań, w przeciwieństwie do innych wierteł, które są zwykle używane do wiercenia otworów tylko. Mam wymienione niektóre z powszechnych sposobów można użyć wiertła krok.

Wiercenie blach metalowych:

Pierwszym i najważniejszym sposobem, w jaki można wykorzystać wiertło stopniowe jest wiercenie otworów w blachach o grubości mniejszej niż 1/4″.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wiercić cienkim metalem zwykłym wiertłem krętym, wiesz jaki bałagan to tworzy. Wiertła schodkowe nie mają skrętu, więc są świetne do wiercenia przez blachę i inne cienkie, sztywne materiały.

Pozwalają one na powolne usuwanie materiału i wykonywanie stopniowo coraz większych otworów, gdy przechodzisz ze stopnia na stopień. Tworzą one również ładną fazowaną/ukosowaną krawędź otworu.

Wiercenie włókna węglowego:

Włókno węglowe jest jednym z tych materiałów, które muszą być traktowane z dużą ostrożnością podczas wiercenia otworów. Możesz użyć wiertła krok wywiercić dziurę w włókna węglowego bez uszkodzenia go. Aby uzyskać szczegółowy przewodnik krok po kroku na temat wiercenia włókna węglowego, można sprawdzić mój artykuł tutaj.

Wiercenie tworzyw sztucznych:

Znalazłem wiertła schodkowe jako mój pierwszy wybór do wiercenia w plastiku. Możesz użyć wiertła schodkowego do uzyskania gładkich otworów w plastiku bez obawy o jakiekolwiek uszkodzenie materiału. Oprócz tworzyw sztucznych, wiertła stopniowe są również świetne do stosowania w innych miękkich materiałach.

Rozszerzanie otworów:

Oprócz wiercenia nowych otworów, można również użyć wiertła stopniowego do powiększenia istniejących otworów. Zazwyczaj powiększanie już wywierconego otworu może stać się dość problematyczne. Ale jeśli wywiercony otwór jest mniejszy niż wiertło stopniowe, możesz użyć wiertła stopniowego, aby go powiększyć.

Odgratowywanie otworów:

Zazwyczaj, gdy wiercisz, kończysz z bokami otworów, które mogą cię zranić. Zazwyczaj plik szczur płytki lub inne narzędzie jest używane do gratowania. Można również użyć wiertła krok do usuwania zadziorów w otworze. Po prostu użyj krawędzi następnego kroku wiertła do usuwania zadziorów.

Wybijanie otworów:

Jeśli nie masz zestawu wybijaków, możesz użyć wiertła stopniowego do wiercenia otworów wybijanych. Dodatkową zaletą używania wiertła krok do wiercenia otworów knock-out jest to, że nie trzeba sobie radzić z wiórów metalowych latających wokół

.

Jak używać wiertła stopniowego?

Jeśli próbujesz wywiercić otwór wiertłem stopniowym, zebrałem listę kroków, które musisz wykonać.

1. Podejmij środki ostrożności:

Pierwszym krokiem dla każdego projektu wiercenia jest podjęcie niezbędnych środków ostrożności. Należy nosić okulary ochronne i rękawice robocze, aby zapobiec zranieniu się metalowymi wiórami.

Moja ulubiona lista sprzętu ochronnego. Nie wszystkie z nich mogą być potrzebne.

1. Okulary ochronne Dewalt
2
.
Lateksowe rękawice robocze z podwójną powłoką3
. 3M profesjonalny Respirator pyłu4
. Przemysłowa ochrona słuchu Dewalt5
. Kask ochronny 3M6
. Buty przemysłowe Caterpillar Steel Toe7
. apteczka pierwszej pomocy8
. Zestaw chroniący przed upadkiem z wysokości
2. Wybierz wiertło do stopni:

W oparciu o materiał, którego używasz, będziesz musiał użyć innego wiertła. Będziesz potrzebował oddzielnego wiertła krok do

stali nierdzewnej, oddzielne wiertło krok do drewna, a oddzielne do aluminium lub żelaza.

3. Użyj dziurkacza centralnego:

Aby uzyskać precyzyjne wyniki, podczas pracy z wiertłem kroku, polecam użycie dziurkacza centralnego. Umieść końcówkę punktaka centralnego w miejscu wymaganego otworu. Następnie uderzamy młotkiem w punktak środkowy. Dzięki temu wiertło będzie wiercić bez kołysania się.

4. Wiercić:

Teraz musisz podłączyć swoje wiertło krok do bezprzewodowej wiertarki do wiercenia. Jeśli nie masz jeszcze jeden można wybrać jeden z tej listy najlepszych bezprzewodowych wiertarek pod 50 dolarów, bez łamania banku.

Pokryć wiertło w płynie do cięcia, aby uniknąć przegrzania. Wyrównaj wiertło ze środkowym znacznikiem, przytrzymaj wiertło stabilnie i zacznij wiercić. Jeśli chcesz wywiercić duży otwór, możesz użyć małego wiertła stopniowego do wywiercenia otworu pilotażowego przed użyciem większego wiertła stopniowego.

5. Wyczyść:

Teraz, gdy zakończyłeś wiercenie wyjmij wiertło i dokładnie je wyczyść, aby usunąć wszelkie wióry. Jeśli używałeś wiertła do metalu, upewnij się, że wypolerowałeś je przed odłożeniem, aby przedłużyć ich żywotność

.

Wskazówki dotyczące używania wierteł stopniowych:

Oprócz kroków podanych powyżej, znalazłem te wskazówki, aby być naprawdę pomocne za każdym razem, gdy używam wiertła krok.

 • Upewnij się, że podczas wiercenia trzymasz wiertło prosto. Przechylone wiertło może powodować podłużne otwory.
 • Niech wiertło wykonuje swoją pracę i nie stosować nadmiernej siły.
 • Wiercić stopniowo, aby uniknąć przekroczenia pożądanej średnicy otworu.
 • Używać wierteł stopniowych (z wyjątkiem wierteł stopniowych HSS) przy niskich lub umiarkowanych prędkościach obrotowych wrzeciona, aby uniknąć odprysków.
 • W przypadku wiercenia otworów o dużej średnicy, zaleca się wykonanie otworu pilotażowego.
 • Użyj płynu do cięcia, aby zapewnić gładkie otwory i uniknąć uszkodzenia wiertła.
 • Aby uniknąć przegrzania należy często usuwać wiertło z materiału podczas wiercenia dużych otworów.

Powiązane pytania:

Jak naostrzyć wiertło stopniowe?

Jeśli wiertło schodkowe jest lekko zużyte, można je naostrzyć za pomocą gruboziarnistego diamentowego docieraka ręcznego. Do naprawdę tępych wierteł stopniowych będziesz musiał użyć szlifierki stołowej.

Jak używać wiertła stopniowego do plastiku?

Wiertła stopniowego można używać do wiercenia czystych otworów w plastiku. Zacznij od wiercenia w miejscu, w którym chcesz wywiercić otwór, a następnie wierć aż do uzyskania pożądanej szerokości otworu.

Warte uwagi

Co obejmuje koszt usługi usuwania drzew?

Co obejmuje koszt usługi usuwania drzew? Czy uważasz, że drzewo na Twoim podwórku stanowi zagrożenie dla osób przebywających na Twojej posesji? Ekspert może zasugerować usunięcie drzewa...